McDonald’s otevřel pobočku u bran Vatikánu. „Skandál,“ křičí kardinálové | info.cz

Články odjinud

McDonald’s otevřel pobočku u bran Vatikánu. „Skandál,“ křičí kardinálové

Americký řetězec restaurací rychlého občerstvení otevřel novou provozovnu v těsné blízkosti Svatopetrské baziliky. Záměr majitelů McDonald’s už dříve zvedl ze židle i některé kardinály. Nová pobočka už ale zaujala dvě jeptišky, které sem podle agentury Reuters přišly poobědvat.

Loni v říjnu se skupina obyvatel italské metropole obrátila dopisem na papeže Františka, aby zřízení restaurace zabránil. Podle kritiků hrozí, že bude masovou turistikou narušena kulturní a sociální identita římské čtvrti sousedící s Vatikánem.

Se vznikem provozovny nesouhlasili ani někteří kardinálové, hlavně Elio Sgreccia. Ten dříve italským novinám řekl, že jde o „přinejmenším kontroverzní a perverzní rozhodnutí“.

Firma McDonald's se ale brání. V prohlášení citovaném Reuters uvedla, že svou pobočku uzpůsobila historickému okolí a že se nachází v turistické oblasti vně Vatikánu.

Podobné trable řešil McDonald’s už dříve ve Florencii. Loni v listopadu společnost zažalovala italské město za to, že jí zamítlo otevření restaurace na náměstí před katedrálou. Firma podle agentury AFP žádá odškodnění 17,8 milionu eur (asi 480 milionů korun).

Poblíž Vatikánu se podle agentury APA chystá otevření i další restaurace, která může vyvolat spory. Na třídě Via della Conciliazione, která vede ke Svatopetrskému náměstí, má být podle italského tisku zřízeno Hard Rock Cafe. Prostory pronajme opět správa nemovitostí Vatikánu (APSA) a má jít o budovu, v níž je nyní knihovna salesiánského řádu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud