Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Město duchů každý rok ožívá. Díky mezinárodní soutěži ve hře na schovávanou

Město duchů každý rok ožívá. Díky mezinárodní soutěži ve hře na schovávanou

Městečko v severní Itálii Consonno se mělo stát jednou evropským Las Vegas. Bohatý developer nechal zbourat středověkou část města a budoval noční kluby a hotely. V roce 1976 došlo ale k sesuvu půdy, který odstřihl městečko od nejbližšího města. Od té doby město chátrá a nikdo v něm nebydlí. Ožije vždy jednou do roka. V září se tu koná Mezinárodní mistrovství ve hře na schovávanou, oficiálně Nascondino World Championship. 

Poprvé se konala soutěž v italském Bergamu. Přesídlila později do Consonna. „Když jsme spatřili ta pole, hned jsme si představili, že budou perfektní ke hře na schovávanou,“ řekl člen organizačního výboru Giorgio Moratti.

První rok se turnaje účastnilo 15 týmů. Další rok už 25. V minulém roce jich bylo už 64. Každý tým zaplatí vstupní poplatek 125 eur, píše server Quartz

Pravidla jsou jasná a přísná. Týmy jsou rozděleny na 4 skupiny, jeden z týmu se vždy schová, zatímco tým neutrálních „pátračů“ počká 60 sekund a pak se snaží schované účastníky najít. Ti mají pak 10 minut na to, aby vystoupili ze svých skrýší a dosáhli cíle uprostřed hracího pole.

V roce 2014 například vyhráli členové ragbyového týmu z Lumezzane. „Chtěli jsme mít titul mistra světa ze hry na schovávanou,“ řekl Michele Zeffino, člen týmu. „Bylo to docela těžké, každý tým měl svou taktiku a všechny fungovaly,“ dodal. Podle něj je nejtěžší rozhodnout se, kdy ze skrýše vyjít.

Hra na schovávanou je nesmírně populární po celém světě. Japonský pedagog z Univerzity v Sakadě a student sportovních studií Yasuo Hazaki dokonce začal s iniciativou, která chce dostat hru na schovávanou na olympijské hry v Tokiu v roce 2020. Spojil se i s organizátory Mezinárodního mistrovství. Přestože se jim nápad prosadit nepodařilo, věří, že v budoucnu získá mistrovství světový věhlas a budou v něm soutěžit také týmy z jiných zemí než z Itálie. Pak by se konečně otevřela cesta i na olympijské hry. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744