Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mezi policisty míří první robot. Během pár let mají stroje tvořit až čtvrtinu sboru v Dubaji

Mezi policisty míří první robot. Během pár let mají stroje tvořit až čtvrtinu sboru v Dubaji

Policejní sbor v Dubaji čeká na vskutku unikátní posilu. Už během několika dní by totiž do místního bezpečnostního sboru měl narukovat robot – humanoidní strážník s umělou inteligencí. Jde o první krok ke vzpouře strojů, nebo k bezpečnější a bezproblémovější budoucnosti?

Stává se předloha filmů jako je Terminátor realitou, nebo jde jen o PR zprávy, které odezní stejně rychle, jako přijdou? Dubajská policie přísahá, že to s umělou inteligencí myslí vážně. Od humanoidní umělé inteligence si slibuje nižší náklady i snížení míry kriminality.

„Během první fáze bude robot dostupný především v obchodních domech a na turistických atrakcích, následně budou roboti nasazování i jako recepční do policejních služeben,“ říká pro CNN Khalid Nasser Al Razouqi z dubajské policie, který je za rozvoj robotů zodpovědný.

První policejní robot v dubajské službě, který do práce nastupuje 24. května, bude mít dotykovou obrazovku, skrze niž budou moci občané nahlásit zločiny či platit pokuty, robot samozřejmě bude schopný i poradit turistům. Umělý policista také bude disponovat systémem scanování tváří a bude moci rozeznat člověka až na deset metrů.

Během další fáze by měla dubajská policie přijmout lépe vybavené roboty, kteří by mohli vykonávat všechny činnosti, kterých jsou schopné jejich nynější lidské předlohy. „V tomto ohledu technologicky stále ještě zaostáváme. Je potřeba větší šikovnosti robotů, aby byly schopni běhat podobně jako lidé, případně zatýkat kriminálníky a nosit a používat zbraně,“ řekl Razouqi.

Do roku 2030 by mělo v dubajských policejních řadách působit až 25 procent robotických důstojníků.

Dubajská policie je implementací technologických novinek známá, má například nejlépe vybavenou garáž ze všech policejních oddělení světa. Korunní garážový klenot je Bugatti Veyron (dosahující rychlosti až 407 kilometrů v hodině, zrychlení z 0 na 100 za 2.5 sekundy), více než důstojnou společnost mu pak dělají Aston Martin One-77, Ferrari FF, Bentley Continental či Lamborghini Aventador.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1