Ministerstvo vnitra a VZP se dohodly, že rozšíří online služby státu o zdravotní pojištění

10. 03. 2020 • 17:00

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek podepsali dnes, 10. března 2020, Memorandum o budoucí spolupráci při rozšiřování služeb Portálu občana. Lidé díky tomu získají přes Portál občana online přístup k vybraným službám veřejného zdravotního pojištění. 

Portál občana jako klíčový projekt digitalizace státu nabízí přes 130 online služeb a další přibývají. Uživatelé mohou přes Portál občana získat např. výpis z bodového registru řidičů, živnostenské oprávnění nebo informaci o konci platnosti řidičského průkazu. Některé služby poskytuje portál sám, jiné zprostředkovává, např. přístup k eReceptu. "Spuštění Portálu občana před rokem a půl nastartovalo skutečnou revoluci v českém eGovernmentu a mě těší, že se k nám přidávají další instituce. Díky spolupráci s VZP můžeme služby portálu dále rozšiřovat," uvedl Jan Hamáček s tím, že s každou další přidanou službou klesá počet situací, kvůli kterým musí občan osobně na úřad, což je cíl Ministerstva vnitra.

Záměrem memoranda je budoucí rozšíření počtu služeb na portálu o vybrané služby VZP. "V tuto chvílí jde např. o možnost zjistit na portálu informaci o příslušnosti pojištěnce ke zdravotní pojišťovně, včetně jeho kategorie, pokud je plátcem pojistného stát, informace o ošetřujícím praktickém lékaři pro děti i dospělé, registraci u gynekologa a stomatologa, informace o bezdlužnosti pojištěnce vůči VZP. Informace pro pojištěnce všech zdravotních pojišťoven jsou poskytovány na základě správy Centrálního registru pojištěnců," doplnil ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Do budoucna se počítá i s propojením s aplikací Moje VZP.

 

SDÍLET

Naše newslettery rozesíláme každý týden

Šarlatáni brzdí seriózní výzkum účinků antabusu, říká biochemik Cvek

Marek Kerles
Včera • 08:00

Český biochemik Boris Cvek byl členem mezinárodního týmu, který před třemi lety uveřejnil v prestižním vědeckém časopise Nature důležitou studii o účincích antabusu na rakovinné bujení. Vědci tehdy prokázali, že lék, využívaný pro léčbu alkoholismu, ničí v laboratorních podmínkách nádorové buňky a podobně funguje i při pokusech na myších. Dnes se na celém světě začalo o látce antabus i v odborných kruzích mluvit také jako o možném léku pro pacienty s covidem-19. Podle Borise Cveka je však tenhle předpoklad založen na zcela mylných a neseriozních základech a v konečném důsledku má na solidní výzkum antabusu kontraproduktivní účinek.

Cíl v nedohlednu, česká CNN marně čeká na své diváky

Vojtěch Kristen
Včera • 06:00

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA KRISTENA | Cíl je stále v nedohlednu. Taková je ve zkratce situace stanice CNN Prima News po osmi měsících na trhu. Stanici v průměru sleduje půl procenta lidí u obrazovek, většina pořadů dosáhne na sledovanost pouze v řádu nižších desetitisíců.

Lednové počasí a chyby Francouzů. Co s odstupem víme o blackoutu, který ohrozil Evropu?

Jan Kalous
15. 01. 2021 • 18:39

Možná jste si toho nevšimli, což je dobře. Nevšimla si toho v nějaké větší míře ani mnohá naše média, což už tak dobře není. Evropa se minulý pátek ocitla na hraně blackoutu. Je to ve své podstatě příběh o tom, jak nebezpečnou situaci v přenosové soustavě nastartovala Francie, ale zažehnaly ji české jaderné a uhelné elektrárny.