Mladý papež a dalších 5 nejlepších seriálů loňského roku | info.cz

Články odjinud

Mladý papež a dalších 5 nejlepších seriálů loňského roku

Loňský rok byl k fanouškům seriálů více než přívětivý. Vzniklo několik kvalitních, originálních projektů. Laťku vysoko ale dokázaly udržet i některé zavedené série u svých pokračování.

S každým rokem se ve světě seriálů objevují slavnější jména, která mají za cíl mermomocí vstupovat do obývacích pokojů po celém světě. Za zmínku stojí například duo Jude Law a Paolo Sorrentino nebo Anthony Hopkins a Jonathan Nolan. Takto vypadá výběr toho nejlepšího z loňské sezony.

STRANGER THINGS

Asi nelze začít jinak než jedním z nejlépe hodnocených loňských seriálů z originální produkce Netflix - Stranger Things. Partička čtyř chlapců ve flanelových košilích zavede diváky na americké maloměsto přímo do osmdesátých let. Seriál v sobě spojuje napětí  Vetřelce a dětské nadšení se soudržností z filmu E.T. mimozemšťan.

To všechno podtrhuje sugestivní kamera, podzimně depresivní atmosféra a dokonalé charaktery postav přes vyšinutou matku, apatického šerifa – alkoholika až po démonického ředitele tajného státního ústavu. Jeden z chlapců zmizí a zanechá po sobě pouze kolo. S tím se nedokáže smířit jeho matka v podání Winony Ryder, která věří, že s ní chlapec odněkud komunikuje. Poté, co se zbytek party potká se zvláštní dívkou El, dají se věci do pohybu. Divák nepřijde po vzoru filmů z osmdesátých let o lekačky, netvory a magickou atmosféru. Zde jsou hrdinové děti, které do poslední chvíle bojují proti dospělým veškerou silou a superschopnostmi El. Tvůrci nenechali nic náhodě a přímo na konci posledního dílu si ponechali otevřená vrátka pro další sérii, která už je potvrzena na příští rok.

WESTWORLD

Co když na světě existuje velmi drahé a luxusní místo, kde je všechno dovoleno? Rozhodně nejde o pověstné Las Vegas, ale uzavřený zábavní park westernového střihu, kde žijí humanoidní roboti. Lidé je můžou beztrestně zabíjet a ukájet tak veškeré potřeby, čímž reflektují svou pravou podstatu. Pokud se roboti rozbijí, problém vyřeší speciální jednotka, která je rychle opraví a tím může smyčka začít nanovo. Každý robot má předdefinovaný scénář, podle něhož reaguje, ale lidé chtějí zažívat stále více dobrodružství, což na druhou stranu nedává spát vývojářům.

Otcem parku je doktor Robert Ford (Anthony Hopkins), který se snaží roboty polidštit a podnítit v nich zvědavost a s tím spojené hledání vlastní osobnosti. Jeho akce vedou k jedinému možnému vyústění – povstání robotů. To nabývá na intenzitě každým dílem. Westworld má mnoho rovin, které baví i náročné diváky. Seriál je adaptací filmu Michael Crichtona, ale seriálovou podobu mu vytvořil Jonathan Nolan. Ten stojí například za filmy Temný rytíř nebo Interstellar. Stejnou kvalitu a zpracování jako ve zmíněných filmech může divák očekávat i od Westworldu.

American Crime Story: The People v. O.J. Simpson

V seriálové podobě procesu s O.J. Simpsonem opět hrají prim slavní herci. Hlavní hvězdou je Cuba Gooding Jr., dále John Travolta jako právní obhájce, David Schwimmer představuje Roberta Kardashiana a nakonec Salma Blairová vystupuje jako jeho bývala manželka. Tvůrcům se podařilo dokonale zachytit absurdní atmosféru provázející celý proces. O.J. byl velkým miláčkem lidu a také úspěšný představitel afroamerické komunity, která v té době měla velké problémy s policií.

Bylo tedy částečně nepředstavitelné, že by hrdina takového formátu skončil ve vězení s pravomocným rozsudkem. O.J. byl shledán nevinným. Seriál nastiňuje praktiky obhájců, kteří neznají hranice a budují svému klientovi úplně novou identitu. Zároveň využívá slávu kolem klanu rodiny Kardashianových, kteří k televizním obrazovkám přitahují neuvěřitelné množství Američanů svým opulentním životním stylem.

THE NIGHT OF (Jedna noc)

Velmi ambiciózní projekt pracuje s motivem, co vše se může pokazit pomocí jednoho špatného rozhodnutí. Naz Khan je chytrý outsider pákistánského původu, který pomáhá s učením americkým bělochům, pro které je v životě to nejdůležitější basketbal. Obdrží pozvánku na jejich party, kterou bere jako vstupenku do světa úspěšných.

Aby se Naz na večírek dostal, vypůjčí si otcovo taxi, ale neumí vypnout světlo signalizující volný vůz, což spouští sérii událostí. Do taxi nastoupí půvabná dívka, která ho osloví natolik, že s ní hlavní hrdina nejen stráví noc, ale společně zkonzumují velké množství drog a alkoholu (což je v naprostém rozporu s jeho náboženstvím).  Po pár hodinách se Naz probouzí vedle půvabné dívky, která byla zavražděna. Tvůrci si mistrně hrají s rozplétáním tajuplného momentu, kdo je vrah, a s postupným rozkladem osobností všech postav.

THE YOUNG POPE (Mladý papež)

Je manipulace doménou pouze politiky, nebo je církev ještě o krok dál? Lenny Belardo v podání Juda Law se stane nejmladším papežem v historii, v čemž většina církve vidí příslib otevřeného přístupu, ale pravda nemůže být dále. Jeho svátost Pius XIII. je velmi svérázný a jako své poslání chce vrátit církev k jejím rigidním počátkům. Paolo Sorrentino ve spolupráci s HBO napsal scénář a chopil se režie, jako obvykle se soustředí na komplikovanou osobnost a důmyslně konstruované obrazy.

A tak divák například může sledovat odívání papeže za doprovodu současné populární hudby. Pokud si divák po pár dílech myslí, že už naskočil na styl uvažování papeže, přijde situace, která vše naprosto vyvrátí. Sorrentino se nebojí ani ožehavých témat jako homosexualita, pedofilie nebo alkoholismus, které v církevním prostředí způsobují skandály. Seriál je vyloženě vizuálním potěšením, což se potvrdilo pozitivní odezvou už při promítání na filmovém festivalu v Benátkách. Přislíbená je opět další série, kvůli níž údajně režisér odstoupil od filmu, který měl popisovat život Silvia Berlusconiho.

PUSTINA

Konečně i česká tvorba dokázala oslovit náročnější publikum zhýčkané originálními západními seriály, a to ve spolupráci s HBO. Pustina se odehrává v magické destruktivní krajině severních Čech obklopené povrchovými doly, smogem a přímo hmatatelným nevlídnem. V tom připomíná seriál depresivní skandinávské kolegy. Tvůrcům se podařilo velmi věrohodně zpracovat aktuální téma, které hýbe životy místních obyvatel – prolomení těžebních limitů. Na jedné straně stojí výrazná starostka (Zuzana Stivínová) a na druhé kapsy nadité penězi těžařů.

Seriál jde na dřeň a sleduje chování postav při extrémní situaci zmizení dcery starostky. Podezřelých se nabízí celá plejáda, včetně jejího psychicky nemocného otce (Jaroslav Dušek). Drama a vzájemná nedůvěra ve vesnici dorůstá grandiózních rozměrů. K tomu pomáhá výborná kamera, práce s napětím a jedinečné prostředí plné místních reálií. Režiséři diváka napínají, co to jde. Závěrečné rozřešení je velmi nečekané, ale zároveň velmi reálné, za což patří tvůrcům velký obdiv.

Povšimnutí si zaslouží další projekty jako pokračování série Narcos, v níž je dokonán hon na Pabla Escobara, opět v produkci Netflix, nebo komediální drama z právnického prostředí Better Call Saul, který je tzv. spin-off k seriálu Perníkový táta (Breaking Bad). Mistrné pokračování Mr. Robot, které řeší kybernetickou bezpečnost a co všechno se může stát, když kybernetický útok zasáhne jednu z největších korporací. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud