Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Modelka ukázala v reklamě neoholené nohy. Nyní jí chodí výhrůžky znásilněním

Modelka ukázala v reklamě neoholené nohy. Nyní jí chodí výhrůžky znásilněním
 

Neoholené nohy se dnes nenosí. Na vlastní kůži to poznala švédská modelka Arvida Byströmová, která se na propagačním materiálu k nové řadě bot Adidas Superstar nechala rebelsky zvěčnit s neoholeným ochlupením. Nyní čelí záplavě nenávistných komentářů.

„Chodí mi výhrůžky znásilněním,“ zveřejnila Byströmová na Instagramu. Spoustu urážlivých komentářů jí lidé zanechávají i pod reklamním videem na Youtube. Někteří si neberou servítky a modelku častují vulgárními výrazy.

V záplavě nenávistných komentářů se ale našli i tací, kteří oceňují odvahu vzepřít se dobovým konvencím. „Je absurdní říkat něco takového v roce 2017, ale je statečná, že ukázala přirozené nohy. Do toho děvče!“ vzkázal Byströmové jeden z těch, kteří reagovali na kampaň Adidasu.

Neoholené nohy nejsou jediným počinem, kterým se šestadvacetiletá švédská modelka vymezuje proti soudobému vnímání ženskosti. Běžně vystupuje na přehlídkách neoholená a bez ostychu například zveřejnila fotku svojí celulitidy.

„Myslím si, že ženskost obvykle vychází z naší kultury, takže si myslím, že všichni mohou dělat ženské věci, být ženskou. Mám takový pocit, že se dnešní společnost něčeho takového velmi bojí,“ říká Byströmová.  

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1