Musk poprvé vyšle do vesmíru nejsilnější raketu dneška, Tesla má obíhat kolem Slunce | info.cz

Články odjinud

Musk poprvé vyšle do vesmíru nejsilnější raketu dneška, Tesla má obíhat kolem Slunce

Nejsilnější raketový nosič současnosti – Falcon Heavy americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska – by měl dnes poprvé odstartovat do vesmíru. Musk opakovaně varoval, že se první let nemusí zdařit, pokud bude ale úspěšný, vynese raketa do kosmu Muskův elektromobil Tesla Roadster s postavou hvězdného muže Starmana.

Falcon Heavy, kterého v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikl rozšířením Falconu 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

Start nové rakety, která je dalším krokem k pilotovaným vesmírným expedicím, bude mimořádný i díky tomu, že SpaceX se pokusí o řízený návrat všech tří prvních stupňů nosné rakety. Dva z nich mají přistát přímo v areálu vesmírného střediska a třetí na plošině v Atlantickém oceánu.

Starman in Red Roadster

Příspěvek sdílený Elon Musk (@elonmusk),

Pokud bude start plánovaný na 13:30 místního času (19:30 SEČ) úspěšný, bude tesla se Starmanem na sedačce řidiče podobně jako planety obíhat po heliocentrické dráze kolem Slunce.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud