Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Muž má rád Nuselské schody. Sjel je na jednokolce a vytvořil nový český rekord

Muž má rád Nuselské schody. Sjel je na jednokolce a vytvořil nový český rekord

Sjet Nuselské schody na jednokolce a vytvořit nový český rekord se dnes podařilo třiatřicetiletému Petru Benešovi. Jeho výkon zaznamenala agentura Dobrý den. Čas 41,62 vteřiny chce Beneš v budoucnu vylepšit, v plánu má i vytvoření dalších rekordů.

„Jsem rád, že jsem se mohl o rekord pokusit právě na Nuselských schodech. Mám toto schodiště rád a trénoval jsem zde spoustu hodin,“ uvedl Beneš.

Muž je držitelem několika rekordů, v roce 2007 například vyskákal na jednokolce na Petřínskou rozhlednu, v roce 2013 zase v rekordním čase pokořil Žižkovskou věž, trvalo to 28 minut. Za dva měsíce se chystá vyskákat se svou jednokolkou na nejvyšší budovu Česka, věž AZ Tower v Brně. „Chci také například sjet Monínecký cyklopark a vylepšit si rekord z roku 2012, kdy jsem ho sjel v čase pod deset minut," uvedl.

Beneš od osmnácti let jezdil na upraveném kole, určeném na zdolávání umělých i přírodních překážek. Od roku 2003 přesedlal na jednokolku, kterou poprvé viděl u kanadského jezdce Krise Holma. „Jízda na ní vypadá pro neznalce složitě, ale dá se naučit a je skvělá i na vylepšování rovnováhy," řekl Beneš. On sám se na jednokolce naučil jezdit za 14 dnů.

Beneš jezdí bez helmy a bez chráničů. „Dosud jsem naštěstí neměl žádné větší zranění, pouze odřené holeně," uvedl. Jízdě na jednokolce se chce věnovat ještě asi deset let.

Nuselské schodiště, měřící 109,2 metru, spojuje Šafaříkovu ulici na Vinohradech s údolím Botiče. Tvoří je 182 schodů. Schodiště překonávající převýšení 30 metrů bylo zbudováno na místě původní pěší stezky při stavbě vinohradských železničních tunelů.

Už v roce 1947 zachytil časopis Svět motorů zkoušku, při níž po schodech jezdila tehdejší auta a motorky. Občas na ně auta zajedou i nyní, hasiči jim odtud pomáhají zhruba jednou ročně. Zahraniční řidiče na ně často navede navigace.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1