Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mysleli jste, že je dezinfekce houbičky dobrý nápad? Ze zjištění vědců vám nebude dobře: horší už je jen stolice

Mysleli jste, že je dezinfekce houbičky dobrý nápad? Ze zjištění vědců vám nebude dobře: horší už je jen stolice

Fakt, že houbička na nádobí je semeniště všemožných bakterií, které se přiživují na zbytcích a nečistotách a představují tak pro člověka riziko, je důvěrně známý. Spousta lidí si tak vzala za své houbičku pravidelně dezinfikovat, například v mikrovlnné troubě nebo v myčce na nádobí – v závislosti na tom, kterým tipům z časopisů a internetu uvěřili. Podle vědců je to ale velmi špatný nápad, který může mít přesně opačný efekt.

V nevinně vypadající houbičce na nádobí se opravdu skrývá nespočet nejrůznějších druhů bakterií. Některé jsou sice naprosto neškodné, jiné ale mají potenciál napáchat na lidském zdraví značné škody. Lidé se tak někdy snaží houbičku nežádoucích nájemníků zbavit a používají k tomu nejrůznější metody.

Podle nových zjištění sice tím, že houbičku namočíte do octa, ohřejete v mikrovlnce nebo ji spolu s nádobím vložíte do myčky, skutečně zlikvidujete naprostou většinu bakterií, ale ty nejodolnější zůstanou. Po podobné „čistce“ navíc mají daleko více životního prostoru, než před dezinfekcí.

Jednou z odolných bakterií je například Moraxella osloensis. Ta žije na lidské pokožce, ale u osob s oslabenou imunitou může způsobit infekci. Právě tato bakterie se podle vědců vyskytovala v mnohem větší míře v houbičkách lidí, kteří tvrdili, že je pravidelně dezinfikují a čistí.

Tým mikrobiologa Markuse Egerta z univerzity v německém Furtwangenu podle serveru New York Times zkoumal 14 vzorků těchto houbiček a našel v nich na 362 různých druhů bakterií. Pro výzkumníky byly ale alarmující spíše hodnoty, které souvisely s koncentrací těchto mikrobů, v jednom centimetru čtverečním totiž napočítali zhruba 82 miliard bakterií.

„To je stejná hustota bakterií, kterou vykazují vzorky lidské stolice,“ dodal k výsledkům doktor Egert. „Na Zemi asi nejsou žádná jiná místa, která by vykazovala tak vysokou hustotu výskytu bakterií.“

Podle Egerta je nejlepší houbu po týdnu prostě vyhodit. A pokud berete ohled na životní prostředí a vytváření odpadu vám nedělá dobře, můžete podle vědců houbu vyvařit v pračce a místo běžného prášku pak použít bělidlo. Přesto už byste ale takovou houbu neměli používat na nádobí, ale například jen na běžný úklid v domácnosti.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744