Na americký trh míří zbraň maskovaná za mobil. Novinka jitří emoce, přeživší masakrů pozvedají hlas

Adéla Gálová

05. 05. 2018 • 17:35

Líbivá novinka mířící na americký trh se zbraněmi, pistole s názvem Ideal Conceal (neboli „dokonalé krytí“), rozvířila ve Spojených státech prudké emoce. Po neustávajících epizodách školních masakrů i narůstajících obětech policejních střeleckých „nehod“ je část americké veřejnosti v souvislosti s tématem volného nošení zbraní značně popudlivá. Zbraň, maskující se jako mobilní telefon, podle ní skrývá mnohá rizika.

Do Národní střelecké asociace (NRA), která novou zbraň propaguje, se nyní na svém twitteru ostře pustila i Jaclyn Corinová, která je jednou z přeživších nedávné střelby na střední škole v Parklandu, při které zemřelo 17 lidí. Asociace, jejíž propagační materiály opakovaně využívají lidských figurantů v roli terčů, podle ní „posiluje dojem, že střelba do lidí je běžná“. Podobnost zbraně s telefonem pak podle ní zvyšuje riziko, že příslušníci ochranných jednotek budou jako nebezpečného vyhodnocovat každého, kdo bude „vypadat“ jako že by u sebe mohl mít zbraň.

„Produkt nabízí svým maximálním krytím skvělou příležitost k sebeobraně,“ uvádí se na stránkách NRA. „Její obrys nebude připomínat pistoli, přesto ji však lze v okamžiku vytáhnout a použít,“ popisuje údajné přednosti zboží a láká i na to, že svým vlastníkům zbraň „umožní nestát se obětí“. O komentář ke twitterové reakci Jaclyn Corinové požádal firmu americký týdeník Newsweek, odpovědi se však nedočkal.

Na novinku, která dosud není v Evropě k dostání, už zareagoval i český military sektor. Na webu vybaven.cz přináší článek, v němž potenciální rizika zbraně zpochybňuje. Podle autorů článku je dostatečnou prevencí „zapojení selského rozumu“, například v situaci policejní kontroly. „Pokud nemáte dost rozumu, nebudete poslouchat policistu a strkat ruce tam, kam nemáte, tak vás může zastřelit (…),“ píše se v článku, který zároveň vyhodnocuje Ideal Conceal jako „vychytávku pro chlubení kamarádům“, která by však „při tréninku ani sebeobraně příliš nepotěšila“.

 

 

 

SDÍLET