Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na Slovensku vzniklo centrum pro internetovou závislost

Na Slovensku vzniklo centrum pro internetovou závislost

Na Slovensku vzniklo centrum pro internetovou závislost, které bude prostřednictvím sítě odborníků či mobilní aplikace pomáhat uživatelům celosvětové počítačové sítě a mobilních telefonů. Na konferenci u příležitosti zahájení činnosti centra o tom dnes informovali zástupci občanského sdružení eSlovensko, které projekt připravilo. Z dostupných údajů vyplývá, že internet na Slovensku nadměrně používá zhruba každý šestý obyvatel.

„Nadměrné používání internetu má se závislostí na drogách, alkoholu či cigaretách mnoho společného, ale v něčem se i liší. Zatímco v jedné skupině závislostí je klíčová abstinence, u internetu se uplatnit nedá,“ uvedli autoři projektu. Nadměrné používání internetu přirovnali k přibírání na váze, což lze omezit změnou životního stylu.

Centrum také připravilo aplikaci, která kromě testu závislosti na internetu měří čas využívání jednotlivých mobilních aplikací. Umožňuje rovněž nastavit maximální dobu používání mobilu a aplikací či srovnání času stráveného na internetu v rámci skupiny. Vyhodnocuje také chování uživatele z hlediska možné závislosti a navrhuje řešení.

Z výsledků výzkumu mezi 1900 Slováky vyplývá, že nadměrně používá internet 13,5 procenta lidí. Klinickou závislost sondáž zjistila u 2,1 procenta respondentů. „To jsou lidé, kteří si nepomohou sami a potřebují odbornou pomoc,“ řekl na konferenci Juraj Holdoš z katedry psychologie Katolické univerzity v Ružomberoku. Průměrný věk účastníků výzkumu byl 24 let.

Internetová závislost má podle Holdoše nejblíže k patologickému hráčství a stojí za ní například nadměrné používání internetu ke hraní her, nakupování, navazování virtuálních vztahů, vyhledávání informací nebo pornografie. U mladé generace jde hlavně o nadměrné hraní her a využívání sociálních sítích.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744