Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nacistické nápisy v New Yorku nedostaly šanci. Obyvatelé je z metra odstranili

Nacistické nápisy v New Yorku nedostaly šanci. Obyvatelé je z metra odstranili

Počmárané vagony metra nejsou v New Yorku ničím zvláštním. Když však cestující zjistili, že vůz je zevnitř celý pomalovaný nacistickými malůvkami a hesly, došla jim trpělivost. Sehnali si prostředky a metro vyčistili.

Když Gregory Locke nastoupil v sobotu večer do metra, hned mu ve vagonu přišlo něco zvláštní. Lidé seděli potichu, zaražení a zírali po sobě. Po chvilce mu došlo proč. Celý vagon byl pomalovaný hákovými kříži a nacistickými nápisy. „Židé patří do trouby", „zničte islám" nebo „heil Hitler", stálo na nich.

Jednomu muži však došla trpělivost. „Potřebujeme alkohol,“ řekl. Locke o situaci později napsal status na Facebooku. Celá akce ho ohromila. „Nikdy jsem neviděl tolik lidí najednou sáhnout do tašek a hledat kapesníky a mýdlo,“ rozplýval se nad ochotou cestujících.

Do dvou minut bylo po nápisech. Pachuť v cestujících ale přetrvala. A nejen v nich. Lockův status nasbíral 100 tisíc lajků, všimla si ho i dcera poražené prezidentské kandidátky Chelsea Clintonová. A většina lidí v komentářích nápisy odsuzovala a divila se, že je něco takového v dnešní době vůbec možné.

Někteří dali událost do souvislosti s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Jenže Locke upozorňuje, že ačkoli to nikdy nebyl celý vagon, podobné nápisy na zdech metra viděl už dříve.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo v neděli na Twitteru poukázal na jiný incident s nacistickou symbolikou. Svastiku na americké vlajce někdo přemaloval na čtverec s nápisem LOVE. „Tohle je to, co Newyorčané dělají. Mění nenávist v lásku,“ napsal guvernér.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744