Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

NASA zveřejnila unikátní záběry Pluta. Podívejte se, jak vypadá „přistání“ na trpasličí planetě

NASA zveřejnila unikátní záběry Pluta. Podívejte se, jak vypadá „přistání“ na trpasličí planetě

Planeta Pluto je od nás vzdálená zhruba pět miliard kilometrů. Vesmírné sondě New Horizons trvalo víc než devět let, než se k ní dostala a prozatím není reálné, že by k této trpasličí planetě sluneční soustavy NASA vyslala lidskou posádku. Jak by takové přistání na planetě Pluto vypadalo, si ale můžeme představit už nyní – NASA zveřejnila video složené z více než stovky záběrů, které v roce 2015 vyfotila při přeletu kolem planety sonda New Horizons.

V prvních sekundách videa je na záběrech vidět i Charon, největší měsíc Pluta. Pak už si hledáček kamery všímá jen samotné planety, k níž se sonda New Horizons v létě 2015 přiblížila na necelých 24 kilometrů. Během šesti týdnů pořídila stovky záběrů, z nichž NASA víc než sto použila do svého videa.   

Od svého vypuštění v roce 2006 sonda New Horizon urazila takřka 5 miliard kilometrů. Na své cestě k planetě Pluto poslala zpět na svoji mateřskou planetu záběry dalších vesmírných těles. Ve své misi by měla pokračovat i v následujících letech. V roce 2019 má doletět k dalším planetkám, které se nacházejí ještě hlouběji ve vesmíru.  

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link