Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechutné fotomontáže i krádeže luxusních aut. 7 největších přešlapů FBI

Nechutné fotomontáže i krádeže luxusních aut. 7 největších přešlapů FBI

Nejmodernější technologie, černé obleky, tajné operace – představy o zaměstnancích americké FBI se pravděpodobně nápadně podobají obrázkům z filmu Muži v černém. Představu o profesionalitě nejznámější tajné služby na světě ale kazí několik zásadních vroubků, které tato organizace během let nasbírala. 

Prezident Donald Trump dnešek odvolal dosavadního šéfa tajné služby Jamese Comeyho, který byl v úřadu čtyři roky a mohl rozkrýt možné Trumpovy vazby na Rusko. Skončil náhle a údajně z důvodu nedostatečných výsledků při vyšetřování uniklých emailů Hillary Clintonové. Bývalé hlavy FBI měly přitom v minulosti mnohem větší problémy. Toto jsou největší přešlapy amerických služeb všech dob.

Nezabezpečená wifi mohla uspíšit masakr ve škole

FBI má za jeden z hlavních úkolů sledování podezřelých osob. Tajná služba tak má mimo jiné předcházet možným tragédiím. To se agentům naštěstí podařilo i v roce 2011 kdy zabránili masakru na střední škole. Byla to ale spíš náhoda než důsledek vysoké profesionality.

Policie se v roce 2011 zaměřila na 17letého studenta Jareda Michaela Cana, který plánoval na své střední škole nechat vybuchnout bombu. Podezřelého mladíka agenti sledovali dlouhodobě. Několikrát byl zadržen kvůli ozbrojeným loupežím a problémům s drogami. Na facebook se fotil s mačetou a komentářem, že zkušenosti, které neprovází krveprolití, jsou brzo zapomenuty. Dle tipu informátora pak detektivové prohledali Jaredův pokoj, kde našli plány k sestavení bomby i materiál k výrobě výbušniny.

Až sem to vypadá jako profesionální zákrok. FBI zasáhla včas a nikomu se nic nestalo. Několik dnů před zatčením si ale Jared napsal na svůj facebook zvláštní status. „Dneska se mi stala divná věc. Chtěl jsem se připojit k domácí wifi a když jsem otevřel seznam dostupných sítí, byla tam i jedna, která se jmenovala FBI_SLEDOVACÍ_DODÁVKA. Divné.“ Divné, ale pravdivé. Agenti totiž zapomněli skrýt vlastní bezdrátovou síť. Zachránilo je jen to, že i když se to Jaredovi zdálo divné, tak nezačal být podezíravý natolik, aby například svůj útok uspíšil.

Agenti udělali z turistů masové vrahy

Pokud policie žádá veřejnost o pomoc při hledání podezřelých, vše záleží na kvalitě popisu hledaných a případně jejich fotografiích. Přílišná horlivost může v tomto ohledu ale působit často spíše škodu.

V roce 2008 hledala americká tajná služba Jamese Bulgera a jeho přítelkyni. Na krku měl mít minimálně 18 vražd, obchod s narkotiky i praní špinavých peněz. FBI měla podezření, že pár odjel do Evropy a rok předtím je měli údajně náhodní turisté vyfotografovat v Itálii. Tajné služby proto požádaly o pomoc německou verzi pořadu Na stopě, který zveřejňuje podobizny hledaných. Na internetu i v televizním vysílání se tak objevily záběry domnělého vražedného páru.

Přišel ale šok. V hledaném vrahovi se poznal jeho otec. Turista v Itálii totiž tehdy vyfotil rodiče pachatele, kteří si nevědomky užívali svojí dovolenou a stali se ze dne na den terčem zájmu, aniž by cokoli tušili. Špatná fotografie navíc na webu vysela ještě pět dní. Bulgera následně zatkli za dva měsíce v jeho domovské Santa Monice. Vypadá to, že v Evropě ani nikdy nebyl.

Španělský poslanec „Usama bin Ladin“

Nedostatek kvalitních fotografií se projevil také při pátrání po teroristovi Usamovi bin Ladinovi, který stál mimo jiné za útoky 11. září 2001. FBI si nenápadně vypůjčila fotografii španělského politika.

V době, kdy ještě zuřil hon na jednoho ze zakladatelů al-Kaidy, tajné služby neměly k dispozici dobré a aktuální fotografie hledaného teroristy. Obrázky, které měly, byly víc než deset let staré. Experti samozřejmě také zkusili počítačově bin Ladinovi přidat pár let. Ani poté ale nebyli s výsledkem spokojení. Jako jedno z posledních řešení se proto agenti obrátili na Google a zkusili přes něj vyhledat obrázky, které se bin Ladinovi podobaly. A našli. Do oka jim padnul španělský politik Gaspar Llamazeres, který se teroristovi podobal a byl nepatrně starší. Experti tedy vzali některé části obličeje evropského politika a naroubovali je na podobenku hledaného teroristy. Vznikl tak zvláštní paskvil, ve kterém se přesto poslanec poznal.

„Byl jsem překvapený a naštvaný. Je to ostudné zneužití soukromé osoby k vytvoření podobenky nebezpečného teroristy,“ zlobil se tehdy Llamazeres, který se prý už v USA nebude cítit bezpečně, protože bude mít strach, aby si ho někdo nespletl. FBI následně fotomontáž stáhla a v roce 2011 byl nejznámější terorista i bez této pomůcky dopaden.

Když jdete do akce, zkontrolujte si techniku

Dalším způsobem práce agentů FBI je nasazování volavek. Podezřelí tak dokáží svému domnělému partnerovi prozradit důvěrnosti, které by se jinak nikdy nedostaly na veřejnost. Týdny a měsíce příprav a pokusů dostat se do blízkosti pachatele ale nakonec může zkazit maličkost – nefunkční technika.

To se stalo například v Denveru v Coloradu. Brooks Kellogg se tam snažil domluvit vraždu na objednávku. Zbavit se chtěl svého bývalého kolegy v práci, který se s ním soudil o 2,5 milionu dolarů. Agent FBI se tak vydával za nájemného vraha. Objednávka odstranění nepohodlného kolegy ale vypadala jak ze špatného krimi seriálu.

Agent totiž namířil špatně skrytou kameru, která nezabrala obličej Kellogga a zklamal také skrytý mikrofon, který nezachytil nic potřebného, co Kellogg říkal. Dobře byly ale slyšet věty agenta, které jako by se vylouply z béčkové devadesátkové kriminálky. „Chcete ho asi zabít, že?“ a „Vy jste tady zákazník, pane Kelloggu“ se nezapsaly do historie tajných služeb právě zlatým písmem. I tak se povedlo objednavatele vraždy zatknout a odsoudit.

Ukradeným sporťákem na vyjížďku

Policisté se při svojí práci dostávají často do styku s věcmi, které by si sami nikdy nemohli dovolit. Ať už zabavují drahá auta, obří zásilky drog nebo cennosti. Jen skutečně morálně silní jedinci tak odolají pokušení si něco vzít pro sebe, nebo přijmout úplatek. Ne každý člověk s odznakem FBI to ale vydrží.

Dealer aut v Pennsylvanii nahlásil v roce 2003 krádež luxusního Ferrari. Agenti jej kupodivu našli o pět let později jako nové v jedné garáži v Kentucky. A vydali se jej vrátit jeho původnímu majiteli. Přitom si ale řekli, že si alespoň užijí pořádnou jízdu. Agent Fred Kingston vzal svého asistenta Hamiltona Thompsona na divokou projížďku. Auto ale vrátili doslova na odpis – cestou zřejmě opakovaně do něčeho naráželi.

Škodu 750 tisíc dolarů zaplatit odmítli a pojišťovně tvrdili, že auto jelo nekontrolovatelně už od doby, kdy s ním vyrazili z parkoviště. Škodu odmítlo zaplatit i ministerstvo spravedlnosti. Nezodpovídá prý za věci, které jsou krátkodobě při vyšetřování v rukou jeho agentů.

Vražda z hudebního videoklipu

Policie musí prověřovat všechna vážná podezření od uvědomělých občanů. I za dobrým úmyslem se ale může skrývat nevědomost, kvůli které si ochránci zákona můžou utrhnout pořádnou ostudu.

To se stalo i v roce 1990, když na policii přišel muž, kterého znepokojilo video, které zaznamenala kamera na jeho meteorologickém balónu. Záběry sice nebyly vysoce kvalitní, nicméně bylo na nich vidět tělo mrtvého muže v poli s kukuřicí, nad kterým se skláněly další postavy.

Policie stále nemohla zjistit, kde se zločin odehrál, proto nahrávku poskytla televizi, která žádala o pomoc každého, kdo by poznal buď oběť, nebo alespoň místo, kde k vraždě došlo. A agenti FBI, kteří vyšetřování převzali, se dočkali zajímavé odpovědi. „Mrtvým“ byl totiž zpěvák skupiny Nine Inch Nails Trent Reznor, který v poli pracoval na novém hudebním videoklipu. Nakonec se musel agentům osobně předvést a přesvědčit je, že skutečně nezemřel a předpokládaným zločinem bylo jen několik záběrů z videoklipu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1