Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nejen Kimův bratr. 4 sofistikované atentáty vlivných, posloužilo polonium i otrávený deštník

Nejen Kimův bratr. 4 sofistikované atentáty vlivných, posloužilo polonium i otrávený deštník

Vypadá to jako zápletka v některé z bondovek. Bratra úhlavního nepřítele zabijí nečekaně dvě ženy, které ho otráví bez výrazného povšimnutí ostatních přímo uprostřed letiště. Právě to se ale stalo Kim Čong-namovi, nevlastnímu bratrovi severokorejského diktátora Kim Čong-una. Historie sofistikovaných otrav nepohodlných vysoce postavených lidí je přitom poměrně rozsáhlá. Tráví se pomocí nápojů, sprejů i deštníků.

Alexandr Litviněnko

Bývalý agent KGB zřejmě doplatil na ostrou kritiku prezidenta Vladimira Putina. Před soudním stíháním utekl z Ruska do Velké Británie, která mu poskytla azyl. Zde se na podzim roku 2006 sešel s dalšími bývalými agenty ruských tajných služeb Dmitrijem Kovtunem a Andrejem Lugovojem. Nedlouho po setkání skončil v nemocnici, vypadaly mu vlasy a rychle hubnul.

23. listopadu zemřel na otravu poloniem. Podle britského vyšetřování Litviněnka otrávil zřejmě Lugovoj, který mu polonium přimíchal do čaje. Rusko ale odmítlo svého občana vydat k trestnímu stíhání. Litviněnko krátce před svojí smrtí obvinil z otravy i samotného prezidenta Putina.

Georgi Markov

Bulharský spisovatel a disident Georgi Markov se z přesvědčeného komunisty stal silným kritikem režimu. V roce 1971 se mu podařilo emigrovat do Londýna, kde se usadil a spolupracoval s BBC. 7. září 1978 právě odcházel do práce, když na zastávce Waterloo Bridge ucítil na kotníku štípnutí jako od komára. Viděl vedle sebe muže, který právě zvedal ze země deštník, ale nevšímal si toho a nastoupil do autobusu.

V noci se mu pak udělalo špatně a po třech dnech v nemocnici zemřel. Při pitvě zjistili, že Markov měl v kotníku malý náboj naplněný velice jedovatým ricinem. Do jeho těla se zřejmě dostal při bodnutí deštníkem od neznámého muže, u kterého se předpokládá, že to byl agent KGB. Přesto tato teorie není potvrzená, někteří uvádí, že vrah deštník použil jen proto, aby se mohl nenápadně sehnout a Markova poranit malou pistolí nebo modifikovaným perem. Za jeho smrt nebyl nikdo odsouzen.

Viktor Juščenko

Premiér a pozdější prezident Ukrajiny Viktor Juščenko pokus o otravu přežil. V roce 2004 kandidoval na post prezidenta za opoziční blok Naše Ukrajina. Na začátku září záhadně onemocněl, když mu začal podivně otékat obličej.

Objevily se dohady, že ho otrávili stoupenci provládního kandidáta na prezidenta Viktora Janukovyče. Juščenko odjel do Rakouska, kde místní lékaři potvrdili, že ho skutečně někdo otrávil dioxiny. Kandidát na prezidenta podstoupil několikatýdenní léčbu. Stihnul se ale včas vrátit, aby pokračoval v kampani a volby nakonec vyhrál. Přesto má doživotně na tváři jizvy, které způsobila otrava. Atentátníci se nikdy nenašli.

Chalíd Mašál

Vůdce palestinské militantní teroristické organizace Hamas v syrském exilu málem zemřel v roce 1997. Chalíd Mašál je dlouhodobě v hledáčku izraelských tajných služeb. Mossad se ho prý pokouší odstranit dlouhodobě.

Atentát na Mašála se uskutečnil v roce 1997 v jordánském Ammánu. Dva agenti vstříkli vedoucí postavě Hamasu do ucha jed. Při útěku je ale zadržela jordánská policie a tehdejší král Husajn je chtěl okamžitě oběsit, pokud Izrael nepošle protijed. Na to Mossad přistoupil, celá akce je ale vyšla ještě více draho, protože oba agenty vydali až po tom, co Izraelci propustili také část zadržených palestinských separatistů. Ariel Šaron, pozdější ministr Izraele, přesto prohlásil, že s pokusy zabít Mašála budou pokračovat.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744