Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Největší kolonie tučňáků patagonských mizí před očima. Z dvou milionů je jich náhle 200 tisíc

Největší kolonie tučňáků patagonských mizí před očima. Z dvou milionů je jich náhle 200 tisíc

Největší kolonie tučňáků patagonských ztratila za poslední tři dekády 90 procent populace, varují vědci. Na vině mohou být klimatické změny, zavlečené invazní druhy nebo choroba. Co přesně dramatický úbytek způsobilo, ale experti zatím neví.

Když se vědci naposledy vydali na vzdálený francouzský ostrov Île aux Cochons hluboko v Indickém oceánu, obývaly ho dva miliony přibližně metr vysokých tučňáků. Podle nedávných satelitních snímků a fotografií pořízených z vrtulníků je ale zřejmé, že se jejich populace velmi zredukovala. Podle studie publikované v magazínu Antarctic Science dnes v kolonii žije pouhých 200 tisíc zvířat.

Proč se tak stalo, ale zatím zůstává záhadou. „Je to nečekaný a velmi zásadní vývoj. Tato kolonie totiž představovala přibližně třetinu tučňáků patagonských na světě,“ řekl k výsledkům analýzy podle serveru The Guardian její autor Henri Weimerskirch, francouzský ekolog, který právě tuto kolonii v roce 1982 viděl na vlastní oči jako první.

Určitou roli může hrát klimatická změna. V roce 1997 oteplil jih Indického oceánu jev zvaný El Niño, což mělo negativní vliv hlavně na ryby, ale i další živočichy, kterými se tučňáci živí. „To vedlo k poklesu populace a k problémům s reprodukcí,“ dodal Weimerskirch.

Jako El Niño se označují dočasné klimatické změny, které se opakují každé dva až sedm let. Můžou se projevovat podobně jako globální oteplování, které ale působí průběžně v mnohem delším časovém horizontu.

Možnost, že by tučňáci mohli začít migrovat je v celku nereálná, protože v blízkém okolí neexistuje žádný jiný ostrov, na kterém by se mohli usadit.

K redukci kolonie na ostrově Île aux Cochons přispívají kromě klimatu i další faktory. Jedním z nich je hustota osídlení zvířaty. „Čím větší je počet obyvatel ostrova, tím větší je konkurence mezi jednotlivci,“ poznamenalo francouzské Národní centrum pro vědecký výzkum, které studii financovalo. „Nedostatek jídla pak může vyvolat dramatický pokles počtu jedinců.“ Podle studie tento jev klimatické změny ještě zhoršují.

Na vině může být ale také ptačí cholera. Ta postihla mořské ptáky včetně tučňáků patagonských na nedalekých Mariánských ostrovech a Novém Amsterdamu. Dokud se ale Weimerskirch se svým týmem na Île aux Cochons nedostane osobně, nemůže si být příčinou úbytku jistý.

Tučňák patagonský je druhým největším tučňákem na světe, hned za tučňákem císařským. Zatím se nejedná o nijak zvláštně chráněný druh, to by se ale kvůli novým zjištěním mohlo změnit.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1