Největší politická událost 21. století: Jak by proběhla schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem? | info.cz

Články odjinud

Největší politická událost 21. století: Jak by proběhla schůzka mezi Trumpem a Kim Čong-unem?

Americký prezident Donald Trump ukázal během šesti měsíců svého úřadování, že se nebojí silných slov a gest. Ta poslední nicméně působí jako předzvěst jaderné války. Severní Koreje vzázal, že pokud nepřestane provokovat, potká ji ohnivý vztek, jaký svět neviděl. V minulosti přitom mluvil o tom, že by si dokázal schůzku s Kim Čong-unem představit. Co by pro svět znamenala?

V minulosti se američtí prezidenti setkávali s autoritářskými vůdci jen výjimečně. Franklin D. Roosevelt se nikdy nesetkal během druhé světové války s Adolfem Hitlerem, George Bush nikdy tváří v tvář nerozmlouval se Saddámem Husajnem. Na druhou stranu ve Vídni se setkal John F. Kennedy s Nikitou Chruščovem a Richard Nixon dokonce v Pekingu zasedl u jednoho stolu s čínským diktátorem Mao Ce-tungem, píše Business Insider.

Ostře sledované schůzky ale proběhly dávno před tím, než existoval internet, nepřetržitě diskutující sociální sítě a živé televizní vysílání. Pokud by se skutečně uskutečnilo setkání amerického prezidenta a severokorejského diktátora, čekala by tisíce lidí z obou znepřátelených zemí naprostá logistická noční můra.

Co se od setkání má očekávat

Bez nadsázky se dá říci, že by se jednalo o jedno z nejdramatičtějších setkání 21. století. Diktátor nejuzavřenější země světa se setkává s nepsaným vůdcem Západu. Setkání by do jisté míry ukázalo, kam se Trumpova administrativa ubírá. Západ by měl možnost zjistit blíže, kam Kimova dynastie míří a v neposlední řadě by měla událost výrazný vliv na bezpečnost v regionu a to nejen v něm. Nejeden analytik hovoří o tom, že právě Severní Korea by se mohla stát ohniskem závažné války týkající se více než jen jednoho regionu.

Místo setkání

Týmy obou představitelů se soustředí v první řadě na bezpečnost, proto se bude hledat místo, které bude bezpečné. Díky své poloze a také bezpečnosti se nabízí Čína. Přesto je ale vysoce nepravděpodobné, že by se pomyslným mostem mezi dvěma zeměmi stal asijský komunistický gigant.

Dále by se schůzka mohla odehrát v nejznámější neutrální zemi světa a tím je Švýcarsko. Kim Čong-un tento alpský stát dobře zná, neboť tam dlouhá léta chodil do školy. Samozřejmě by ke schůzce mohlo dojít i přímo v Bílém domě, kde už prezident Trump přijal egyptského prezidenta a pozval tureckého prezidenta, přičemž oba dva jsou na Západě považováni za kontroverzní a problematické.

Možná by také ke schůzce mohlo dojít na nějakém nečekaném místě. Michail Gorbačov a George H. W. Bush se sešli v roce 1989 na Maltě. Ve Spojených státech k setkání patrně nedojde. Rodina Kimů nerada opouští svou zemi, dostává se tak do situace, kterou by nemohla ovládat. A naopak setkání přímo v Pchjongjangu by znamenalo pro světové představitele nebezpečný precedens. Spojené státy vždy vyslaly do Severní Koreje pouze své zástupce, například Madeleine Albrigtovou. Z bezpečnostního hlediska by byla situace také velice náročná.

Témata

Předpokládá se, že nejpalčivějším tématem by bylo v současné době jaderné odzbrojení a také testy balistických střel. Severní Korea totiž v posledních měsících dává jasně najevo, že zbrojí a je připravena bojovat. Oba lídři jsou ovšem značně nepředvídatelní a proto si nikdo nemůže být zcela jistý, jak se situace ještě vyvine.

Reakce

Největší dopad může mít schůzka jednoznačně na Jižní Koreu, Rusko a Čínu. Severní Korea disponuje silou, která by mohla Jižní Koreu zničit. Proto budou její představitelé případnou schůzku s napětím sledovat. Čína bude také velmi obezřetná, Severní Korea je dozajisté v čínské sféře vlivu a Číně se nebude líbit, když se začnou do dění zasahovat Spojené státy. Setkání Kim Čong-una s Donaldem Trumpem ovšem ovlivní také vztahy Moskvy s Washingtonem a Pekingem.

Ačkoliv většina lidí očekává, že jednoznačnou výhodu má v tomto setkání americká strana, nepřítele není radno podceňovat. Jak napsala oficiální zpravodajská agentura Korejské lidově demokratické republiky: „Trumpova administrativa, která se nedávno ujala v USA vlády, bezdůvodně provokuje KLDR, aniž by věděla, proti jakému protivníkovi stojí.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud