Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Neomezené dodávky krve už nejsou sci-fi. Vědci ji dokázali uměle vyrobit

Neomezené dodávky krve už nejsou sci-fi. Vědci ji dokázali uměle vyrobit

Vědci hlásí převratný objev, který může do budoucna zásadně změnit medicínu. Dokáží prý přeměnit dospělé buňky na kmenové, a ty pak na krevní, které můžou výrazně posílit například imunitní systém. V praxi to znamená, že jsou blízko k tomu, aby dokázali vyrobit neomezené množství krve a zachránit tak mnohem větší počet životů. 

Už po dvacet let se vědci snaží najít způsob, jak z kmenových buněk vytvořit umělou krev. Nyní se týmu vědců podařilo vytvořit směs různých typů buněk a to včetně těch kmenových, které produkují různé typy lidských krevních buněk, když se umístí do myší, píše britský deník The Independent.

Otevírá se tak možnost vzít buňky pacientům trpícím krevními poruchami, napravit genetickou chybu a vytvořit funkční krevní buňky.

Pro pacienty, kteří potřebují pravidelné transfúze by se život podstatně zjednodušil. „Jsme natolik blízko k vytvoření lidských krevních kmenových buněk ve zkumavce,“ říká doktor George Daley, který se na výzkumu podílel. „Tato práce je vyvrcholením našeho dvacetiletého snažení,“ dodal.

„Je to velký krok k tomu, abychom byli schopni zkoumat genetická onemocnění srdce,“ vysvětlil. Druhý tým vědců vedený profesorem Shaninem Faffim také dokázal z buněk myší vyvinout kměnové buňky.

Podle vědců jsou výsledky obou týmů průlomem vědy. Zatím výzkum probíhá na myších, potrvá ještě nějaký čas, než se začne s výzkumem přímo na lidech.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1