Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nešťastná smrt školačky: Ve spánku ji zabila podomácku opravená nabíječka iPhonu

Nešťastná smrt školačky: Ve spánku ji zabila podomácku opravená nabíječka iPhonu

Prasklý kabel není něco, co by se mělo podomácku opravovat. Příkladem budiž smutný příběh mladé dívky, která si nabíječku k iPhonu zalepila izolepou. Jako izolace to však zdaleka nestačilo, ve spánku se poškozeného drátu dotkla…

 
 

Le Thi Xoan (†14) našli ráno rodiče v bezvědomí v posteli. Rychle ji vzali do nemocnice, ale úsilí lékařů bylo marné. Museli potvrdit, že ji zabil elektrický proud.

„Předpokládáme, že zapojila svůj telefon do nabíječky a položila si ho na postel jako každou noc,“ konstatovala policie, která pod postelí našla očouzený kabel.

Jenže nabíječka (zřejmě nešlo o originál od jejího iPhonu 6, alespoň kabel vypadá kratší) byla prasklá, z izolace koukaly dráty. Xoan chtěla ušetřit pár korun, a tak ji vyspravila průhlednou lepicí páskou. Těžko říct, jestli důrazná varování v návodu k telefonu nečetla, nebo prostě nedbala. Jenže tohle kutilství se jí stalo osudným.

Jak se ve spánku převalovala, přišla do kontaktu s odhaleným drátem. Adaptér sice pouští do mobilu jen kolem dvou ampér pod napětím pět voltů, ale když se drát zkratuje, dokáže divy. Špatné nabíječky jsou také běžnou příčinou požárů.

Použití poškozených kabelů nebo nabíječek nebo nabíjení ve vlhkém prostředí může vést k požáru, úrazu elektrickým proudem nebo poškození iPhonu a dalšího majetku.

Více zpráv o nešťastných úmrtích na webu Blesk.cz. 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1