Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Něžný císař.“ Odborníci jsou v šoku z netradičního porodu. Hazard luxusních klinik, říkají

„Něžný císař.“ Odborníci jsou v šoku z netradičního porodu. Hazard luxusních klinik, říkají

Doktor nařízne břicho a dítě se samo klube ven. Metoda tzv. přirozeného císařského řezu, o které se mluví na konto jednoho aktuálního případu, vzbudila vlnu zájmu i diskusí. Láká zejména rodičky, které touží prožít porod, ale zároveň se bojí toho vaginálního. Matce však prý můžou hrozit velké krevní ztráty a dokonce i poranění vnitřních orgánů.

K metodě „přirozeného“ nebo  „něžného“ císařského řezu přistupují lékaři zejména v luxusních soukromých klinikách v Anglii, USA či Latinské Americe. Šokující video z porodnice ve venezuelském městě Maracay sdílely na internetu tisíce lidí. Děťátko se na něm dere na svět zdánlivě úplně samo.

Podle názoru porodníků je video nejspíš upravené, aby nalákalo rodičky, které touží prožít porod, ale zároveň se bojí toho běžného, vaginálního. I při tradiční metodě musí lékař dítě vytáhnout, tedy vybavit, jak se odborně říká.

Vše zachycuje drastické video zde:

Výhody pro matku a dítě jsou sporné. „Dítě je jako při normálním porodu předáno matce, která ho může začít kojit, což pomůže vytvořit mezi nimi nezbytné pouto,“ říká lékař z venezuelské kliniky.

Ve skutečnosti ale lze většinou dítě přiložit úplně stejně i po běžném císařském řezu. Je to jen otázka ochoty personálu, jeho časových možností a zdravotního stavu matky a děťátka. Při pomalém vytahování miminka hrozí matce velké krevní ztráty, a dokonce i vnitřní poranění orgánů.

S koncepcí přirozených císařských řezů přišel okolo roku 2000 gynekolog Nicholas Fisk v Londýně. Jde o metodu, kterou nabízí jen soukromé kliniky. Podstupují ji často bohaté ženy, které nemohly dlouho otěhotnět. Když už se jim to podaří, nechtějí riskovat vaginální porod a volí pro dítě nejšetrnější císařský řez. Zároveň ale chtějí prožít pocity, že se z nich dítě dere ven.

Další informace a video na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744