„Něžný císař.“ Odborníci jsou v šoku z netradičního porodu. Hazard luxusních klinik, říkají | info.cz

Články odjinud

„Něžný císař.“ Odborníci jsou v šoku z netradičního porodu. Hazard luxusních klinik, říkají

Doktor nařízne břicho a dítě se samo klube ven. Metoda tzv. přirozeného císařského řezu, o které se mluví na konto jednoho aktuálního případu, vzbudila vlnu zájmu i diskusí. Láká zejména rodičky, které touží prožít porod, ale zároveň se bojí toho vaginálního. Matce však prý můžou hrozit velké krevní ztráty a dokonce i poranění vnitřních orgánů.

K metodě „přirozeného“ nebo  „něžného“ císařského řezu přistupují lékaři zejména v luxusních soukromých klinikách v Anglii, USA či Latinské Americe. Šokující video z porodnice ve venezuelském městě Maracay sdílely na internetu tisíce lidí. Děťátko se na něm dere na svět zdánlivě úplně samo.

Podle názoru porodníků je video nejspíš upravené, aby nalákalo rodičky, které touží prožít porod, ale zároveň se bojí toho běžného, vaginálního. I při tradiční metodě musí lékař dítě vytáhnout, tedy vybavit, jak se odborně říká.

Vše zachycuje drastické video zde:

Výhody pro matku a dítě jsou sporné. „Dítě je jako při normálním porodu předáno matce, která ho může začít kojit, což pomůže vytvořit mezi nimi nezbytné pouto,“ říká lékař z venezuelské kliniky.

Ve skutečnosti ale lze většinou dítě přiložit úplně stejně i po běžném císařském řezu. Je to jen otázka ochoty personálu, jeho časových možností a zdravotního stavu matky a děťátka. Při pomalém vytahování miminka hrozí matce velké krevní ztráty, a dokonce i vnitřní poranění orgánů.

S koncepcí přirozených císařských řezů přišel okolo roku 2000 gynekolog Nicholas Fisk v Londýně. Jde o metodu, kterou nabízí jen soukromé kliniky. Podstupují ji často bohaté ženy, které nemohly dlouho otěhotnět. Když už se jim to podaří, nechtějí riskovat vaginální porod a volí pro dítě nejšetrnější císařský řez. Zároveň ale chtějí prožít pocity, že se z nich dítě dere ven.

Další informace a video na webu Blesk.cz.

 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud