O víkendu náhle začne občanská válka, věří americká krajní pravice. Nechala se pohltit nebezpečnou dezinformací | info.cz

Články odjinud

O víkendu náhle začne občanská válka, věří americká krajní pravice. Nechala se pohltit nebezpečnou dezinformací

Nepokoje, občanská válka a apokalypsa. Sympatizanti americké „alternativní“ (jinak řečeno krajní) pravice se připravují na velké povstání a nepokoje, které již v sobotu mají v hlavních amerických městech zažehnout příznivci levicového antifašistického hnutí. Je tu jen jeden problém – jde o takzvané fake news v ryzí podobě. Radikální levice žádnou občanskou válku neplánuje, reálné nepokoje tak hrozí spíše od představitelů alt-right uskupení.

Zbraně za pasem, zkratkovité davové jednání a několik mrtvých. Tak to vypadalo na srazu příznivců alt-right v srpnu v Charlottesville. Podobný scénář se však může ve větším opakovat i o víkendu. Alternativní pravice se totiž připravuje na střety s domnělou armádou antifašistů, kteří chtějí podle masově šířené poplašné zprávy vyvolat občanskou válku napříč USA. 

Příznivci alternativní pravice mobilizují. V jejich internetových komunitách se šíří dezinformace, že krajně levicová antifašistická hnutí chystají na 4. listopadu bezmála Soudný den. Plánují prý „zabít každého voliče Donalda Trumpa, konzervativce či vlastníka zbraně.“ A proti tomu je třeba podle sympatizantů hnutí zakročit, nabádají například weby jako Infowars, John Birch Society či kanál youtubera Glock Fanboy.

Potíž je v tom, že nic takového jako levicová revoluce se nechystá, informuje například deník Guardian. Zpráva je založena na tom, že aktivistická levicová organizace Refuse Fascism plánuje o víkendu pořádat v základu poklidné demonstrace napříč USA proti administrativě Donalda Trumpa. Jenže myšlenka těchto nenásilných manifestací byla zneužita pro dezinformační kampaň alt-right hnutí a nyní se na sociálních sítích mění v hysterii.

„Na svých internetových stránkách vyzývají k otevřené občanské válce, která začne v listopadu v USA. Pořádají sbírku na zbraně, výcvik, munici a další dodávky zásob. Nic neskrývají, pořádají tuto sbírku naprosto otevřeně, aby mohli zaútočit,“ dezinformuje ve virálním klipu YouTuber Jordan Peltz. Podobných příspěvků je na sociálních sítích s hashtahem #CivilWars2017 bezpočet.

„To je absurdní. Svolávání k válce? Vybírání si data, kdy by měla začít. Co vůbec můžete na takové pseudoargumenty říct,“ krčí rameny organizátor levicových manifestací Andy Zee pro deník Washington Post. Podobná mystifikace se internetem šíří i ohledně toho, že do údajné občanské války zasáhnou i speciálně vycvičení „supervojáci“ levicového hnutí.

Celá situace se však v násilí zvrtnout může. Je totiž možné, že příznivci alt-right hnutí budou pochodovat po největších amerických městech a napadat kohokoliv, kdo je jen trochu podezřelý z toho, že nevolil amerického prezidenta nevolil Donalda Trumpa. Nebo že dojde ke konfrontaci a poklidný protest levice se někde zvrhne.

„Konspirační teorie, které jsou založené na rasové nadřazenosti, jsou opravdu nebezpečné, protože mají potenciál k tomu, aby inspirovaly skutečné násilí,“ dodává k tomu profesor práva a odborník na konspirační teorie v USA Mark Fenster pro Newsweek.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud