Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O víkendu náhle začne občanská válka, věří americká krajní pravice. Nechala se pohltit nebezpečnou dezinformací

O víkendu náhle začne občanská válka, věří americká krajní pravice. Nechala se pohltit nebezpečnou dezinformací

Nepokoje, občanská válka a apokalypsa. Sympatizanti americké „alternativní“ (jinak řečeno krajní) pravice se připravují na velké povstání a nepokoje, které již v sobotu mají v hlavních amerických městech zažehnout příznivci levicového antifašistického hnutí. Je tu jen jeden problém – jde o takzvané fake news v ryzí podobě. Radikální levice žádnou občanskou válku neplánuje, reálné nepokoje tak hrozí spíše od představitelů alt-right uskupení.

Zbraně za pasem, zkratkovité davové jednání a několik mrtvých. Tak to vypadalo na srazu příznivců alt-right v srpnu v Charlottesville. Podobný scénář se však může ve větším opakovat i o víkendu. Alternativní pravice se totiž připravuje na střety s domnělou armádou antifašistů, kteří chtějí podle masově šířené poplašné zprávy vyvolat občanskou válku napříč USA. 

Příznivci alternativní pravice mobilizují. V jejich internetových komunitách se šíří dezinformace, že krajně levicová antifašistická hnutí chystají na 4. listopadu bezmála Soudný den. Plánují prý „zabít každého voliče Donalda Trumpa, konzervativce či vlastníka zbraně.“ A proti tomu je třeba podle sympatizantů hnutí zakročit, nabádají například weby jako Infowars, John Birch Society či kanál youtubera Glock Fanboy.

Potíž je v tom, že nic takového jako levicová revoluce se nechystá, informuje například deník Guardian. Zpráva je založena na tom, že aktivistická levicová organizace Refuse Fascism plánuje o víkendu pořádat v základu poklidné demonstrace napříč USA proti administrativě Donalda Trumpa. Jenže myšlenka těchto nenásilných manifestací byla zneužita pro dezinformační kampaň alt-right hnutí a nyní se na sociálních sítích mění v hysterii.

„Na svých internetových stránkách vyzývají k otevřené občanské válce, která začne v listopadu v USA. Pořádají sbírku na zbraně, výcvik, munici a další dodávky zásob. Nic neskrývají, pořádají tuto sbírku naprosto otevřeně, aby mohli zaútočit,“ dezinformuje ve virálním klipu YouTuber Jordan Peltz. Podobných příspěvků je na sociálních sítích s hashtahem #CivilWars2017 bezpočet.

„To je absurdní. Svolávání k válce? Vybírání si data, kdy by měla začít. Co vůbec můžete na takové pseudoargumenty říct,“ krčí rameny organizátor levicových manifestací Andy Zee pro deník Washington Post. Podobná mystifikace se internetem šíří i ohledně toho, že do údajné občanské války zasáhnou i speciálně vycvičení „supervojáci“ levicového hnutí.

Celá situace se však v násilí zvrtnout může. Je totiž možné, že příznivci alt-right hnutí budou pochodovat po největších amerických městech a napadat kohokoliv, kdo je jen trochu podezřelý z toho, že nevolil amerického prezidenta nevolil Donalda Trumpa. Nebo že dojde ke konfrontaci a poklidný protest levice se někde zvrhne.

„Konspirační teorie, které jsou založené na rasové nadřazenosti, jsou opravdu nebezpečné, protože mají potenciál k tomu, aby inspirovaly skutečné násilí,“ dodává k tomu profesor práva a odborník na konspirační teorie v USA Mark Fenster pro Newsweek.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744