Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Obchod se zdravím: Hrozí vám rakovina, najděte si milence. Dokument odhaluje nekalé praktiky kliniky

Obchod se zdravím: Hrozí vám rakovina, najděte si milence. Dokument odhaluje nekalé praktiky kliniky

Televizní dokument Obchod se zdravím, který v pondělí večer odvysílala Česká televize, ukazuje praktiky pražského centra alternativní medicíny Aktip zachycené skrytou kamerou. Terapeuti centra radí léčit rakovinu detoxem nebo najít si milence. Vedoucí institutu Jarmila Klímová dnes ČTK sdělila, že za metodami kolegů stojí. Na centrum si stěžovali i onkologičtí pacienti, radilo podle nich nahradit onkologickou léčbu psychoterapií a potravinovými doplňky.

Tvůrkyně dokumentu režisérka Šárka Maixnerová spolu s infiltrátorkou Ivanou Lokajovou podle svých slov chtějí poukázat na to, že si mají dát lidé pozor na to, komu mohou důvěřovat. Autorky mimo jiné reagovaly na množství stížností na praktiky centra a různá vyšetření prováděná necertifikovanými přístroji. „Chci věřit, že po zhlédnutí dokumentu budou lidé přece jen více přemýšlet, komu svěří do rukou své vlastní zdraví,“ řekla novinářům kreativní producentka ČT Lenka Poláková.

Režisérka Šárka Maixnerová různým zprávám o praktikách v těchto zařízeních z počátku moc nevěřila. „Ale když mi pak infiltrátorka začala nosit materiál, nevěřila jsem vlastním očím,“ popsala vznik snímku jeho režisérka. „Dozvěděla jsem se, že jsem anděl, hrozí mi rakovina a mozková obrna. A psycholožka mi jako řešení nabídla, ať si najdu milence, nebo ať podstoupím detoxikaci, po které lze rakovinu doslova vykadit,“ uvedla herečka Ivana Lokajová, která se skrytými kamerami jako pacientka centrum navštěvovala.

Autoři dokumentu si kladou otázku, zda jsou lékaři a psychologové s akademickými tituly, kteří provozují alternativní léčbu v nelékařských zařízeních stejně odpovědní jako ti v ordinacích a nemocnicích. „Získala jsem pocit, že někteří zaměstnanci společnosti Aktip jsou cynici, někteří však opravdu věří, že lidem pomáhají,“ podotkla Lokajová, která za 13 návštěv a dvě víkendová školení v Aktipu zaplatila téměř 30 000 korun.

„Za postoji a terapeutickými metodami mých kolegů si stojím, byť naprosto chápu že v podání tohoto pořadu jsou předestřeny jako nevěrohodné. Všechny terapeutické a diagnostické metody uvedené v tomto pořadu jsou mezinárodně certifikované a mohu to doložit,“ uvedla na dotaz ČTK Klímová, která dokument považuje za tendenční a účelově zpracovaný. 

Materiál natočený skrytou kamerou v dokumentu komentují odborní poradci, kterými byli psychiatr s nástavbovou atestací z psychosomatiky Radkin Honzák a onkoložka Renata Koževnikovová. Podle Honzáka není centrum zdravotnické zařízení, systém označil za „letadlo“, protože si terapeuti vzájemně přeposílají pacienty.

Na centrum si podle členky výboru České onkologické společnosti Petry Tesařové stěžovalo několik pacientek. Stížnosti byly na vyšetřovací metody a jejich výklad. „Další stížnosti směřovaly na doporučení psychoterapických postupů a potravinových doplňků jako náhrady onkologické péče,“ uvedla Tesařová.

 „V detailnějším rozboru bych mohla rozporovat větu po větě, které zazněly v „odborných“ a dalších doprovodných komentářích a nebylo by zas až tak těžké odkrývat veškerá účelová lživá sdělení, která zazněla,“ reagovala na dokument Klímová.

Vzhledem k tomu, že snímek vznikal za pomoci skryté kamery, nedostala společnost Aktip přímo v dokumentu možnost k vyjádření. Podle právního oddělení ČT je podobný postup ve veřejném zájmu a ČT tím plní roli veřejnoprávního média.

Na rakovinu sítko, na únavu milence: Šokující praktiky alternativního centra. Podrobnosti čtěte zde>>>

Infiltrace: Obchod se zdravím - celý dokument online ke zhlédnutí zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1