Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ohromná socha Ramesse II. byla tisíce let ukrytá. Archeologové ji našli v podzemních vodách

Ohromná socha Ramesse II. byla tisíce let ukrytá. Archeologové ji našli v podzemních vodách

Egyptští a němečtí archeologové objevili v podzemních vodách káhirské chudinské čtvrti části obrovské starověké sochy. Věří, že znázorňuje faraona Ramesse II., který Egyptu vládl před 3000 lety. 

Na místě, kde skupina archeologů vykopávky provedla, totiž stálo starověké město Heliopolis, kde faraon postavil chrám slunečního kultu. Nález je podle egyptského ministerstva památek velmi významný. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

„Minulé úterý mi zavolali, že objevili obrovskou křemencovou sochu, pravděpodobně Ramesse II.,“ řekl agentuře Reuters ministr památek Chálid Ananí.

Nejmocnější vládce starověkého Egypta Ramesse II., který je někdy také označován jako Ramesse Veliký, byl třetím panovníkem 19. dynastie, která vládla v letech 1279 až 1213 před naším letopočtem.

Vedl několik vojenských expedicí a rozšířil území Egypta, za jeho vlády sahalo od Sýrie po Núbii. Jeho nástupci ho označovali za „významného předka“.

Egyptsko-německá expedice rovněž objevila část pískovcové sochy Sethiho II., který byl vnuk Ramesse II.

Na místě nálezu dříve stál chrám, který byl jedním z největších v Egyptě. Byl téměř dvakrát tak velký jako Amonův chrám v Karnaku. V období starověkého Říma a Řecka byl však zničen. Obelisky z místa byly přepraveny do Alexandrie či do Evropy a opracované kameny byly rozkradeny a použity při budování Káhiry.

Archeologové teď vykopávají zbývající kusy sochy. Poté budou nález restaurovat. V případě, že mají pravdu a opravdu jde o Ramesse II., bude socha stát u vchodu nového Velkého egyptského muzea, které má být otevřeno příští rok.

 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link