Oslavte Vánoce v klidu. Návod, jak přežít Štědrý večer v rozdělené společnosti | info.cz

Články odjinud

Oslavte Vánoce v klidu. Návod, jak přežít Štědrý večer v rozdělené společnosti

Vánoce jsou výjimečnou příležitostí, při níž se u jednoho stolu setkávají celé rodiny. V době, kdy se společnost štěpí na politických i společenských otázkách, může taková sešlost snadno přejít ve velkou nekontrolovanou hádku. Návod, jak situaci zvládat, přinášejí americká média. Ta s podobnými problémy radila před letošním Dnem díkůvzdání.

Díkůvzdání je pro americké rodiny podobně velkou událostí, jakou jsou pro ty české Vánoce. Scházejí se pospolu v počtech, v jakých se nevidí celý rok. Už několik let přitom vznikají u společného stolu rozepře kvůli politice. A čím rozdělenější americká společnost je, tím jsou nálady vyhrocenější.

Jak vypadá rozdělená společnost, poznávají v současné době i Češi. Vzhledem k tomu, že jde často o generační střety, vedou dělící linie napříč rodinami. Stává se, že se prarodiče nebo rodiče neshodnou se svými dětmi. Spory mohou přesáhnout i do osobní roviny.

Neznamená to však, že by se o politice u štědrovečerní večeře nemohli bavit vůbec. Jednou z rad, jak předejít případným sporům, může být dostatečně promyšlený zasedací pořádek. Rozmístění jednotlivců přispívá k větší pohodě u stolu. Když vedle sebe posadíte lidi s podobným názorem, snižuje se riziko konfliktu. Stejně tak je dobré vedle případného rozdmýchávače sporů posadit člověka, jenž dokáže konverzaci obratem stočit na jiné téma, například jídlo nebo filmy.

Jak co nejlépe předcházet konfliktům na rodinných sešlostech, zkoumá od roku 2007 skupina vědců pod hlavičkou Difficult Conversations Lab. Účastníci experimentů se shodují, že když už k debatě o politice nebo čemkoli sporném dojde, je zásadní problém nezjednodušovat a uvědomit si, že neexistuje jediný správný názor a věc často nebývá černobílá.

Osvědčilo se také, když účastníci debat četli před samotnou výměnou názorů obsáhlé texty o problému, které nastínily několik perspektiv a úhlů, z jakých se dá na záležitost koukat. „Pokud dáte lidem před konverzací číst něco komplikovaného, debaty mají sklon dopadat lépe. Lidé jsou otevřenější informacím, které nepasují do jejich smýšlení,“ konstatuje jedna z diskutérek Amanda Ripleyová.

Je ale asi nepravděpodobné, že by české rodiny ve vánočním shonu krátce před štědrovečerní večeří četly obsáhlé analýzy o migračních paktech, střetu zájmů Andreje Babiše nebo publikace o Miloši Zemanovi – tedy jedněch z nejčastějších témat svárů. I tak se dá ale konfliktům předejít.

List New York Times letos před Dnem díkůvzdání publikovat chatbota simulujícího „naštvaného strýce“, neboli osobu, která má tendenci vyvolávat konflikt, jelikož hájí zcela opačný názor než vy. Chatbot je postavený na jednoduchém principu pěti kroků a ve Spojených státech se stal hitem letošních oslav.

Na „strýcovo“ první tvrzení reagujte otázkou, v níž se zajímejte o důvod jeho názoru. Otázka by neměla být předsudečná a měla poskytovat prostor pro vysvětlení. Druhým krokem je naslouchání tomu, s čím protistrana nesouhlasí. Následuje reflexe prostřednictvím shrnutí jeho argumentů. Čtvrtým krokem je souhlas. Najděte si něco, s čím se v tvrzení dá souhlasit. Lidé se často shodují na existenci problému, ale rozchází se v názorech na jeho řešení. Až projdete tímto postupem, v klidu předneste vlastní pohled. Ten může zahrnovat i osobní zkušenost.

Princip metody spočívá v premise, že lidé spolu neumí diskutovat, pokud se cítí ohrožení existencí druhého názoru. Přímé útoky na oblíbené figury protistrany nebo osobní invektivy budou plodit jen hádky a nepovedou k plodné debatě. Může za to nervový systém, který spustí obrannou reakci a omezí schopnost empatie a sebereflexe. Základem úspěchu je v lidech vyvolat pocit bezpečí a klidu.

Metoda, s níž chatbot přichází, není snadná, ačkoli se tak může z návodu zdát. Vyžaduje trpělivost a toleranci. Není postavená na emocích, nýbrž na racionálním uvažování. Pro emotivnější povahy je tu jiná rada. Nechtějte hádku vyhrát, uvědomte si, že dobrý vztah s blízkou osobou může být lepším než pocit z převahy v argumentačním souboji.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud