Paměť světa: Spisy z procesu s dozorci z Osvětimi jsou nově na seznamu dědictví UNESCO | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paměť světa: Spisy z procesu s dozorci z Osvětimi jsou nově na seznamu dědictví UNESCO

Paměť světa: Spisy z procesu s dozorci z Osvětimi jsou nově na seznamu dědictví UNESCO

Spisy z prvního německého soudního procesu s dozorci z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi se dostaly na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Dokumenty obsahující výpovědi obžalovaných i svědků z takzvaného prvního frankfurtského osvětimského procesu, který se konal v letech 1963 až 1965, byly zapsány do registru Paměť světa, informovala agentura DPA.

V prvním osvětimském procesu, který se konal v 60. letech ve Frankfurtu nad Mohanem, byly souzeno 22 bývalých členů jednotek SS. Obžalováni byli z vraždy a nápomoci k vraždě ve vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka. Šest bývalých esesmanů dostalo trest doživotního vězení, dalších 11 tresty v rozmezí tří a půl až 14 let. Tři dozorci byli zcela zproštěni obžaloby. Dva obžalovaní kvůli špatnému zdravotnímu stavu souzeni vůbec nebyli.

První osvětimský proces je považován za důležitý milník v dějinách německé justice a vyrovnávání se poválečného Německa se zodpovědností za holokaust. Jen v Osvětimi nacisté povraždili nejméně 1,1 milionu lidí, převážně Židů.

Registr Paměť světa vznikl v 90. letech s cílem zachovat dokumenty, které by měly patřit k dědictví lidstva. V registru jsou vedle typických knihovních dokumentů i zvukové, filmové a archivní materiály. Cílem programu je nejen důležité dokumenty zapsat na seznam, ale také je zpřístupnit zájemcům na celém světě.

Česko má v registru Paměť světa osm záznamů. Zatím posledními přírůstky jsou Archiv Leoše Janáčka, Kynžvartská daguerrotypie a Camociovy mapy obléhání Malty z roku 1565.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.