Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plotem proti Trumpovi. Umělec Aj Wej-wej zaútočil provokativním dílem přímo na amerického prezidenta

Plotem proti Trumpovi. Umělec Aj Wej-wej zaútočil provokativním dílem přímo na amerického prezidenta

Dobré ploty dělají dobré přátele, takový je podtitul nového díla čínského umělce Aj Wej-weje. Asiat, který vystavuje i v Praze, svoji novou instalaci představí v New Yorku. Aktivista chce dílem upozornit na rostoucí vlnu xenofobie a nenávistných postojů k migrantům a uprchlíkům.

„Když spadla Berlínská zeď, bylo tady dalších 11 zemí, ve kterých byly zdi a ploty. V roce 2016 už počet zemí vzrostl na 70. Jsme svědky vzestupu nacionalismu, uzavírání hranic a odmítavého postoje vůči migrantům, uprchlíkům a obětem války,“ uvedl pro The New York Times sám Aj Wej-wej.

Celá instalace bude obsahovat kolem 100 různých objektů a oplocení, které budou umístěny po celém New Yorku. Výstava oficiálně začíná 12. října za podpory Uměleckého veřejného fondu. Kromě menších objektů bude instalace sestávat z deseti hlavních děl s tématem plotu, které budou na Manhattanu, v Queensu a v Brooklynu. Jeden z objektů bude zřejmě i v části Central Parku, o přesných místech se ale zatím stále jedná.

Název Dobré ploty dělají dobré přátele odkazuje k básni Roberta Frosta Mending Wall (Opravená zeď). Aj Wej-wej se rozhodl toto spojení použít, aby vyjádřil své znepokojení nad obratem tradiční americké politiky otevřenosti, která se změnila s příchodem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten chce na hranicích s Mexikem postavit zeď a už se opakovaně pokusil omezit příliv imigrantů do země.

Čínský umělec je aktivistou, který se snaží svými díly opakovaně upozorňovat na různé celosvětové problémy. V březnu také uvedl jedno ze svých děl v Praze v Národní galerii. Představuje obrovský nafukovací člun, ve kterém jsou postavy se záchrannými vestami. Inspiraci k němu umělec čerpal při pobytu na ostrově Lesbos, kde se setkal s množstvím uprchlíků, kteří většinou překonávali moře z Turecka na nafukovacích člunech. Celá hliníková konstrukce váží asi 5 tun.

V Praze jsou i další Aj Wej-wejova díla. Hned u vstupu do Veletržního paláce stojí křišťálový svícen zvaný Cestující světlo. Pod stropem vstupní haly visí Had vytvořený z 5 000 dětských batůžků. Připomínají stejný počet dětí, které zemřely při zemětřesení v jižní Číně v roce 2008.