Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po Bombaji běhají modří psi. Neobvyklé vzezření šokovalo ochranáře zvířat

Po Bombaji běhají modří psi. Neobvyklé vzezření šokovalo ochranáře zvířat

Skupinku podivně vypadajících zvířat spatřili tamní obyvatelé podle deníku The Guardian už 11. srpna. Okamžitě věděli, kdo za nepřirozenou barvu psů může, obrátili se tak na úřady pro kontrolu znečištění. 

Bombajské úřady neotálely a okamžitě zavřely společnost, která je podezřelá z vypouštění neupraveného průmyslového odpadu a barviv do tamní řeky. Nekalé jednání vyšlo najevo poté, co se několika psům podivně změnila barva srsti, když vylezli z vody.

„Bylo šokující sledovat, jak se jejich bílá srst mění na modrou,“ řekl Arati Chauhanová, šéfka ochranářské skupiny v Bombaji. Chauhanová následně několik takových psů vyfotila a jejich snímky sdílela na Facebooku. „Odpadní látky z průmyslové oblasti Taloja neničí jen vodní prostředí, dopad mají i na lidi a zvířata,“ dodala.

Spolek na ochranu zvířat jednoho ze psů odchytil a důkladně umyl, kromě modrého zbarvení se ale zvíře zdálo být v pořádku.

Řeka Kasadi protéká oblastí, kde se nacházejí stovky továren. Jen v průmyslové oblasti Taloja je přes 900 chemických, farmaceutických, strojírenských a potravinářských závodů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1