Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivín z Prostřena byl podvodník. Dostával instrukce do sluchátka, a dokonce ani sám nevařil

Podivín z Prostřena byl podvodník. Dostával instrukce do sluchátka, a dokonce ani sám nevařil

Falešní soutěžící, falešný byt i falešné jídlo. Jak INFO.CZ koncem března informovalo, diváky televizní soutěže Prostřeno! šokoval podivín Karel, který žil se slepicí a spal v rakvi. Už tehdy se začala objevovat podezření, že je to nastrčený herec. Až dnes ale vyšlo najevo, že muže do soutěže nasadil bavič Kazma Kazmitch, který jej celou dobu sledoval systémem skrytých kamer a do ucha mu šeptal instrukce i to, co má říkat. Dokonce ani jídlo nevařil soutěžící sám, Kazmův štáb mu ho už hotové podsouval falešnou troubou.

Karel Ondrka se v pořadu Prostřeno! objevil koncem března 2017. Diváci tehdy žasli, když se výstřední soutěžící představil jako muž s permanentní erekcí, zálibou ve starších ženách a sado maso praktikách.

480p 360p 240p
Čtvrteční Prostřeno: Jakými nemocemi trpí Karel? A proč má permanentní erekci?

Dokonce tvrdil, že spí v rakvi, a doma choval slepici. IT technik s Tourettovým syndromem na obrazovce kvůli svému onemocnění stále vykřikoval sprostá slova a udivoval okolí výbuchy hněvu.

Už tehdy se objevilo podezření, že Karel musí být kvůli svým extravagancím nastrčeným hercem, protože v minulosti studoval filmovou školu v Písku. To ovšem soutěžící odmítal s tím, že nejde o recesi, ale že mu naopak začaly chodit výhrůžky a bojí se o ztrátu zaměstnání. Nyní ale vyšlo najevo, že podivína Karla do soutěže skutečně nastrčil bavič Kazma Kazmovitch, vlastním jménem Kamil Bartošek. Po celou dobu hry soutěžící i štáb sledoval skrytými kamerami a Karlovi do ucha přes sluchátko radil, co má říkat.

480p 360p 240p
Čtvrteční Prostřeno: Proč Karel spí v rakvi? A proč má doma slepici Babiše?

Se skandálním odhalením přišel Kazma až teď. Ve svém novém půlhodinovém pořadu vysvětluje, jak vše při natáčení probíhalo. Karel je jeho kamarádem a pro účely natáčení ho proměnili v podivína, aby měl šanci uspět při konkurzu. Zároveň soutěžící předstíral Tourettův syndrom, který se u lidí obyčejně projevuje nekontrolovatelnými trhanými pohyby a vykřikováním sprostých slov.

Podle Kazmy vyšlo najevo, že handsfree, které měl Karel neustále v uchu, maskovalo sluchátko, kterým mu zadával pokyny. Vrcholem pak bylo natáčení v Karlově bytě. Ten si Kazma se svým štábem pronajal a upravil ho tak, že do něj umístil desítky skrytých kamer i dvě neprůhledná zrcadla, kterými mohl sledovat pohyb štábu i průběh natáčení.

480p 360p 240p
Čtvrteční Prostřeno: Spaní v rakvi nezkoušejte! Kdo se v ní zavřel a nemohl ven?

Protože nastrčený soutěžící neuměl vařit, bavič se svým štábem mu hotové jídlo vždy prostrčili skrze troubu z vedlejšího pokoje. Štáb ani soutěžící nic nepoznali. Jídlo, které Karel servíroval, přitom připravil šéfkuchař s michelinskou hvězdou Oldřich Sahajdák.

Skryté kamery dokonce zachytily momenty, kdy se štáb soutěžícímu s Tourettovým syndromem vysmívá, i když ho naoko lituje. Právě mentální onemocnění bylo podle baviče Kazmy důvodem, proč celý podvod vymyslel. Ve spolupráci s občanským sdružením Atos, které podporuje rodiny i nemocné s Tourettovým syndromem, chtěl zvýšit povědomí o tomto onemocnění a dostat „reklamu“ na něj do vysílání tak, aby běžela v hlavním vysílacím čase po celý týden. Což se mu díky účinkování herce Karla v soutěži podařilo. Tourettův syndrom se stal vzápětí v březnu nejhledanějším heslem na Wikipedii.  

Televize Prima vydala k celé kauze prohlášení, ve kterém se v podstatě celému projektu Kazmy vysmála. „Kazma dokázal, že televize Prima pana Ondrku skutečně nenajala. Chápeme, že Kazmovi může být líto, že i přes nespornou produkční kvalitu a vynaložené finanční náklady spojené s jeho dílem „Prostřeno!“ nebude finální zásah takový, jaký je běžný u pořadu Prostřeno! na Primě. Televize Prima a také tvůrci Prostřena by závěrem rádi ocenili skutečnost, že celá tato akce měla v konečném důsledku osvětový charakter a Kazma a jeho tým pomohli alespoň částečně veřejnosti osvětlit problematiku nemoci zvané Touretteův syndrom," uvedla pro INFO.CZ vedoucí lifestylového PR FTV Prima Jana Mrákotová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1