Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé v životě jsem se cítil opravdu mocný. Mrazivá zpověď teenagera, který vystřílel školu plnou dětí

Poprvé v životě jsem se cítil opravdu mocný. Mrazivá zpověď teenagera, který vystřílel školu plnou dětí

V pondělí 5. března 2001 počkal tehdy patnáctiletý Andy Williams až jeho otec odjede do práce, pak otevřel jeho zásuvku se zbraněmi a ležérně hodil revolver Arminius ráže .22 do školního batohu. Přibalil ještě plyšáka jménem Spunkie; byl to můj parťák, vzpomínal později. Asi za dvě hodiny vyrázil Andy se zbraní v ruce ze školních záchodků. Dva spolužáky zabil na místě, rychle dobil zbraň a do panikařících dětí vystřílel všech 40 nábojů, které si s sebou vzal. „Bylo to poprvé v životě, co jsem se cítil doopravdy mocný,“ vzpomíná nyní.

Je to jedna z nejsmutnějších statistik, které bývají pravidelně publikovány; za posledních pět let proběhla v amerických školách průměrně jedna masová střelba týdně. Odborníci usuzují, že za alarmujícím číslem je především jednoduchý přístup ke zbraním, snaží se však odpovědět i na otázku, co stojí za přeměnou náctiletých dětí ve vraždící monstra.

„Bylo to poprvé v mém dosavadním životě, kdy jsem se cítil doopravdy mocný. Věděl jsem, že mám konečně celou situaci pevně v rukou,“ řekl později Andy Williams o střelbě ve střední škole v Santaně v Kalifornii, kterou nepřežily dvě děti; třináct dalších bylo zraněno a další si nesou psychické problémy dodnes. „Zničil mi život,“ říká například nyní Andrew Karofey, Williamsův spolužák, který podle vlastních slov po masakru skončil s posttraumatickým stresovým syndromem na drogách.

Williams patří mezi asi čtyři desítky mladistvých, kteří od roku 1990 se zbraní v ruce zabili nebo zranili na školní půdě alespoň tři lidi. Co všechny vrahy spojuje? Podle deníku Wall Street Journal několik základních charakteristik: jedná se typicky o mladé muže, o bělochy, kteří v dané škole studovali či studují. Zbraň nejčastěji získají doma, nebo od rodinných příslušníků.

„Byl jsem šikanovaný,“ snaží se Williams po letech vysvětlit svůj čin. V patnácti letech vážil Andy jen 45 kilo a měřil něco přes metr šedesát, ideální proporce, aby ho jeho vrstevníci pálili cigaretami či zapalovačem. Snažil se zapadnout, začal například navštěvovat místní skateový park. To ale vedlo jen k tomu, že mu opakovaně začali krást jeho skateboard.

Williams pocházel z neúplné rodiny; už od tří let ho vychovával jen otec, často se stěhovali. Před několika lety pak z vězení přiznal, že ho v mládí sexuálně zneužíval partner matky jednoho ze spolužáků. Tato obvinění se nicméně nepodařila prokázat.

„Cítil jsem, jako kdyby se kolem mě uzavírala bublina, jako bych měl méně a méně možností,“ snaží se Williams si dnes vybavit své tehdejší pocity. S pár falešnými přáteli, kteří ho čas od času rovněž šikanovali, chtěl nejdřív utéct do Mexika, na poslední chvíli couvnul. To vedlo k dalším posměškům. Když přinesl zbraň do školy, věděl, že cesta zpět nevede.

„Jen jsem chtěl, aby mi někdo řekl, že je to špatný nápad,“ říká nyní. Jeho přátelé ho však naopak povzbuzovali, aby neuhnul jako posledně. Williams prý jen chtěl způsobit dostatečný poplach, aby přijela policie a zastřelila ho. „Rozhodně jsem nechtěl nikoho zabít,“ zdůrazňuje.

Mezi prvními hodinami se zavřel na chlapeckých toaletách, připravil si zbraň. Když otevřel dveře, první, koho uviděl, byli Trevor a Bryan. Zatímco první jej šikanoval a neustále kradl jeho skateboard, druhý – o rok mladší - se k němu vždy choval mile. Williams zastřelil oba. „Jediná věc, která mi tehdy proběhla hlavou, byla, že pokud to nedotáhnu do konce, bude to už jen horší.“

Pak se dal na vražednou cestu po chodbách školy, vystřílel všech čtyřicet nábojů, které si s sebou přinesl, div, že žádné další oběti na životech jeho řádění již nepřineslo. Když o pár minut později přijela policie, Williams se vzdal.

Soud Williamse poslal do vězení na doživotí s možností předběžného propuštění nejdříve po padesáti letech, podle jeho sympatizantů šlo o příliš přísný trest nezohledňující jeho věk. Ve vězení se Williams před pár lety pokusil o sebevraždu; z infikovaných jehel, které používal k aplikaci heroinu se nakazil žloutenkou typu C. Přesto tvrdí, že si každé ráno snaží vzpomenout na všechny, kterým zničil jejich život. Pokud se kdy z vězení dostane, bude mu nejméně 66 let.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1