Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Populární extrémista. Ortel opět bodoval na Slavících

Populární extrémista. Ortel opět bodoval na Slavících

Zpěvák Tomáš Ortel získal hned dvě druhá místa v soutěži Český slavík Mattoni – v soutěži kapel a zpěváků. Porazit jej dokázal pouze Kabát a Karel Gott. Loni byl Ortel třetí mezi zpěváky a druhý mezi kapelami. Účast zpěváka s neonacistickou minulostí v soutěži vyvolává každý rok kontroverze. 

Letos se během předávání cen bývalému členovi neonacistické kapely Conflict 88, který si ve svých textech již několik let dává pozor, aby nemohl být stíhán, ozval jen sporadický pískot. Jediný, kdo kapelu otevřeně kritizoval, byl vítěz kategorie Objev roku zpěvák Pekař, podle nějž by Ortel v soutěži vůbec neměl být.

Koncerty kapely Ortel zkoumalo ministerstvo vnitra ve své pravidelné zprávě o extremismu, ale k ničemu zásadnímu nedospělo. Texty údajně inklinují k pravicovému extremismu, ale zároveň jsou formulovány tak, aby Ortelovi a dalším členům kapely nehrozil postih.

Ve svých textech se Ortel, původním jménem Hnídek, vymezuje například proti imigrantům, muslimům či politikům. Jeho bývalá kapela Conflict 88 ovšem otevřeně vyzývala k násilí proti Židům a schvalovala činy nacistického Německa. Mezi současné obdivovatele Ortelovy kapely patří například antisemita a předseda extremistické Národní demokracie Adam B. Bartoš.

Úspěch Tomáše Ortela v soutěži populární hudby ovšem ještě nic nemusí znamenat. K umístění mezi prvními třemi v jakékoliv kategorii stačí něco kolem 10.000 hlasů. V době, kdy lze hlasovat po internetu, by stačilo, aby Ortelovi poslala hlas jen zhruba polovina jeho fanoušků na facebooku. To je take důvod, proč prestiž “slavíka” několik let v řadě prudce klesá. Ještě v 90. letech minulého století se počty odevzdaných hlasů (zaslaných poštou) počítaly ve statisících. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1