Populární extrémista. Ortel opět bodoval na Slavících | info.cz

Články odjinud

Populární extrémista. Ortel opět bodoval na Slavících

Zpěvák Tomáš Ortel získal hned dvě druhá místa v soutěži Český slavík Mattoni – v soutěži kapel a zpěváků. Porazit jej dokázal pouze Kabát a Karel Gott. Loni byl Ortel třetí mezi zpěváky a druhý mezi kapelami. Účast zpěváka s neonacistickou minulostí v soutěži vyvolává každý rok kontroverze. 

Letos se během předávání cen bývalému členovi neonacistické kapely Conflict 88, který si ve svých textech již několik let dává pozor, aby nemohl být stíhán, ozval jen sporadický pískot. Jediný, kdo kapelu otevřeně kritizoval, byl vítěz kategorie Objev roku zpěvák Pekař, podle nějž by Ortel v soutěži vůbec neměl být.

Koncerty kapely Ortel zkoumalo ministerstvo vnitra ve své pravidelné zprávě o extremismu, ale k ničemu zásadnímu nedospělo. Texty údajně inklinují k pravicovému extremismu, ale zároveň jsou formulovány tak, aby Ortelovi a dalším členům kapely nehrozil postih.

Ve svých textech se Ortel, původním jménem Hnídek, vymezuje například proti imigrantům, muslimům či politikům. Jeho bývalá kapela Conflict 88 ovšem otevřeně vyzývala k násilí proti Židům a schvalovala činy nacistického Německa. Mezi současné obdivovatele Ortelovy kapely patří například antisemita a předseda extremistické Národní demokracie Adam B. Bartoš.

Úspěch Tomáše Ortela v soutěži populární hudby ovšem ještě nic nemusí znamenat. K umístění mezi prvními třemi v jakékoliv kategorii stačí něco kolem 10.000 hlasů. V době, kdy lze hlasovat po internetu, by stačilo, aby Ortelovi poslala hlas jen zhruba polovina jeho fanoušků na facebooku. To je take důvod, proč prestiž “slavíka” několik let v řadě prudce klesá. Ještě v 90. letech minulého století se počty odevzdaných hlasů (zaslaných poštou) počítaly ve statisících. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud