Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední okamžiky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé ho nechtěli opustit. Truchlí i DiCaprio

Poslední okamžiky nosorožce Sudána: Ošetřovatelé ho nechtěli opustit. Truchlí i DiCaprio

O smrti Sudána (†45), posledního samce nosorožce bílého severního, referují média napříč celou planetou a zasáhla i řadu celebrit v čele s Leonardem DiCapriem (43). Nejvíc zdrceni jsou ale Sudánovi ošetřovatelé. 

 
 

Protože se jeho smrt plíživě přibližovala dlouhé měsíce a týdny, sledoval ji celý svět vlastně v přímém přenosu. Sudán byl už nosorožčí dědeček, na jeho těle už docházelo k degeneraci svalů a kostí, od loňska měl silnou infekci v noze a léze. „V posledních hodinách už se nebyl schopen postavit,“ sdělil Jan Stejskal z královédvorské zoo.

O skonu majestátního českého samce píší v celém světě, patří mezi nejsdílenější a nejkomentovanější příspěvky sociálních sítí. Lítost nad jeho osudem vyjadřují největší světové celebrity v čele s právě oscarovým hercem DiCapriem.

Pro Sudánovy ošetřovatele se jeho smrt rovná ztrátě blízké osoby. Do poslední chvíle ho hladili a odmítali od něj odejít. „Byl jsi členem mé rodiny a budu na tebe navždy vzpomínat,“ vzkázal na Facebooku Joseph Wachira. Jeho kolega Zacharia Mutai o zesnulém nosorožci pro změnu mluvil jako o nejlepším příteli, bez něhož si nedokáže představit život. „Když ho sem v roce 2009 přivezli, uměl jen anglické a české povely. Musel jsem ho naučit svahilsky,“ usmíval se před časem chlapík, jenž žil 9 let v chatrči jen pár metrů od Sudánova výběhu. „Mám tři děti a jeho beru jako čtvrté…“

Více si přečtěte na webu Blesk.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1