Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslední tajemství o atentátu na Kennedyho padnou. Odhalení 3600 tajných spisů může zastavit jen Trump

Poslední tajemství o atentátu na Kennedyho padnou. Odhalení 3600 tajných spisů může zastavit jen Trump

Šance, že po čtyřiapadesáti letech konečně svět zjistí, jak se skutečně věci měly osudného 22. listopadu 1963, když padly v Dallasu osudné výstřely, které stály život Johna Fitzgeralda Kennedyho, je zase o něco větší. Na podzim totiž vyprší lhůta, po které je možné odtajnit dokumenty tajných služeb.

Vše tak závisí na stávajícím prezidentovi Donaldu Trumpovi, on je tím jediným člověkem, který může odtajnění materiálů odložit. Situace je to podle mnohých vskutku paradoxní. V souvislosti se smrtí JFK se totiž už déle než půl století rojí nepřeberné množství konspiračních teorií. Americká hlava státu je pak vyhlášená tím, že sama s oblibou takové zprávy šíří. Šéf USA veřejně spekuloval například o skutečném místě narození svého předchůdce Baracka Obamy nebo osočil jednoho z rivalů v čase kampaně, že byl jeho otec ve spojení s vrahem JFK Leem Harveym Oswaldem.

Případné odtajnění spisů, které mohou pomoci rozkrýt pozadí smrti Johna Fitzgeralda Kennedyho, bude možné díky zákonu, který vstoupil ve Spojených státech v platnost k 26. říjnu 1992. Na letošek připadá jeho pětadvacáté výročí, což je zároveň milník, kdy mají být dokumenty týkající se dallaského atentátu uveřejněny, pokud nerozhodne prezident jinak.

Tajemství ukryté v archivech trápí nejen milovníky konspiračních teorií, ale také historiky a další badatele, kteří se dosud mohli pouze domýšlet, jak se věci měly ve skutečnosti. Případné uveřejnění by se totiž týkalo kompletní sbírky materiálů, které mapují smrt oblíbeného vůdce Američanů.

Martha W. Murphyová, která na uchování dokumentů dohlíží, doufá, že by se mohlo s odkrýváním palčivé záhady začít už v létě, ještě před říjnovým nejzazším termínem. Podle informací, které poskytla nedávno v rozhovoru, v současnosti připravuje tým pracovníků s vysokým stupněm bezpečnostní prověrky vše potřebné, aby mohly být dokumenty odkryty.

Celkem by se uveřejnění týkalo 3.600 materiálů, které nespatřily nikdy světlo světa. Dalších 35.000 spisů a nahrávek, které byly v minulosti odtajněny částečně, by mělo být odkryto docela. Část zpráv se zabývá cestou Lee Harveyho Oswalda do Mexika jen krátce předtím, než měl zastřelit JFK. Nové informace by mohly pomoci vnést po letech více světla do důležitého období probíhající studené války. Převažuje názor, že v současnosti nazrál čas na odhalení.

Rozhodující slovo bude ovšem mít Donald Trump, kterému zákon dovoluje po uplynutí lhůty ponechat tajemství nadále skryto v případě, že „je to nutné, aby nedošlo k ohrožení vojenské bezpečnosti, práce tajných služeb, vymahatelnosti práva nebo mezinárodních vztahů.“

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744