Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potratová pilulka jde koupit online. Potrat se ale často nepovede, ženy tak zbytečně riskují zdraví

Potratová pilulka jde koupit online. Potrat se ale často nepovede, ženy tak zbytečně riskují zdraví

Tento týden otřásl Českem případ ženy z Mníšku pod Brdy, která si načerno sehnala takzvanou potratovou pilulku a po jejím užití porodila v sedmém měsíci živé dítě, které následně pohodila do kontejneru, kde zemřelo. Zmíněný medikament je přitom v České republice dostupný pouze na předpis a užít se může jen po důkladné poradě s lékařem a podstoupení testů. Lék se navíc může podat pouze v nemocnici pod dohledem lékařů. Poměrně často se totiž stává, že nastanou komplikace a potrat se nepovede. Tabletka je přitom stále na internetu volně k dostání.

„První týden od užití jsem se nemohla dostat z postele kvůli nesnesitelným křečím. Krvácení bylo velmi silné a trvalo přes měsíc, což bylo hodně nepříjemné, až jsem musela chodit na injekce oxytocinu pro ‚dočištění‘,“ svěřuje se pro INFO.CZ pod příslibem anonymity jedna z žen, která potratovou pilulku vyzkoušela. Sama prý nejdříve příliš informací neměla, její gynekoložka jí ale vysvětlila, že by pro ni tato varianta byla vhodnější než chirurgický zákrok.

„Mně tuto metodu vybrala má gynekoložka, abych nemusela pod narkózu na zákrok a protože jsem mladá,“ dodává žena. Pilulku si vzala legálně v nemocnici, kde ji hlídali lékaři. „Vzhledem k povaze léku jsem byla ráda, že jsem při spolknutí první i druhé dávky byla v nemocnici, i když jen na pár hodin. Na druhou dávku jsem dokonce musela mít povinně doprovod domů, jinak by mi lék nepodali,“ vysvětluje pacientka.

I přesto, že pilulka je dostupná pouze na předpis a pacientka si ji musí vzít v nemocnici pod dozorem, stále na internetu fungují zahraniční weby, které ji nabízejí. Redakce INFO.CZ zjistila, že potratový balíček, jak jej firmy na webu většinou nazývají, stojí zhruba mezi 200 až 250 dolary, což je asi 4 400 až 5 500 korun. Prodejci přitom slibují „téměř 100% účinnost, na kterou miliony žen spoléhají při ukončení těhotenství v pohodlí domova“.

Potratová pilulka není snazším řešením, ukončení těhotenství se často nepovede

Žena, která potrat po užití pilulky zažila, si ale nedokáže představit, že by si ji vzala tajně doma. „Pochopitelně nechápu, že si potratový balíček naordinuje a koupí žena sama bez konzultace s lékařem. Já bych si to netroufla, potratové pilulky nejsou vhodné pro každou. Navíc mě po užití lékař hned objednal na rozbor krve a na kontrolu ultrazvukem po dvou týdnech, aby potvrdil, že lékařský potrat proběhl úplně a nemám žádná rezidua v děloze,“ dodává žena.

Právě neúspěšnost léku může být jednou z možných komplikací. Ženy pak musí vyhledat lékaře a podstoupit i chirurgický potrat. Situace, kdy tabletka nedokáže plod z těla vyloučit, přitom není úplně výjimečná. „Hlavní komplikací může být to, že nedojde k úplnému vypuzení gravidity z dutiny děložní a je nutná další revize, další zákrok. Není to zcela výjimečné, je to poměrně často popisovaná komplikace, ale není to ve většině případů,“ vysvětluje pro INFO.CZ předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.

Nedá se ani říct, že by potratová pilulka byla snazším, nebo méně invazivním řešením než chirurgické ukončení těhotenství. „Pro některé ženy je výhodou, že nemusí podstoupit celkovou anestezii. Na druhou stranu naopak musí počítat s tím, že neví, kdy přesně k tomu potratu dojde. I po požití pilulky může být nutná následná hospitalizace a nakonec může k tomu zákroku v narkóze stejně dojít. I Česká gynekologická a porodnická společnosti k tomu dala stanovisko, že obě metody jsou legální, ale ani jednu z nich neupřednostňuje,“ dodává Dvořák, který potvrzuje, že i mezi pacientkami je stále větší zájem o klasické chirurgické ukončení těhotenství.

Léky na předpis z internetu jsou podle lékařů velice nebezpečné, pacienti mohou dostat něco jiného, než si objednali

Obstarávání medikamentu přes internet je velice riskantní nejen kvůli nežádoucím reakcím, ale také kvůli nesprávnému dávkování. Pacientky musí nejdříve užít tři tablety, které ukončí výživu plodu. Do dvou dnů si pak vezmou čtvrtou tabletu, která by měla vypudit plod z těla. Tento typ potratu se provádí do sedmého týdne těhotenství. Žena, která tento týden stanula před odvolacím soudem a byla odsouzená za vraždu vlastního dítěte, pilulku z internetu užila v sedmém měsíci gravidity. Dítě se navíc narodilo živé.

Podle lékařů se medikamentům z internetu nedá důvěřovat. „Ono není vůbec zaručeno, že je to ta správná pilulka, když si ji objednala přes internet, a těch nežádoucích účinků může být skutečně mnoho, i velice závažných a život ohrožujících. Objednávat cokoli, co je na recept, přes internet, je hazard se zdravím,“ upozorňuje Dvořák.

Nelegální léky za zahraničí zabavuje Celní správa. I tak některé pozornosti uniknou

Dovozu nelegálních léků ze zahraničí se snaží zabránit Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten ale není schopný zkontrolovat vše. „Ústav monitoruje nelegální nabídky léků na internetu, nicméně pokud jde o nabídku reálně umístěnou ve webovém prostředí v zahraničí, byť v českém jazyce, jeho možnosti jsou velice omezené. Pokud se o takové nabídce dozvíme, zpravidla informujeme příslušnou lékovou agenturu,“ vysvětluje pro INFO.CZ Hana Pavlíčková z tiskového oddělení SÚKL.

Pokud už dojde k online nákupu léků na předpis, spolupracuje SÚKL s Celní správou, která prý většinu podezřelých balíčků odhalí. „V případě, že si pacient individuálně a nelegální cestou objedná léčivý přípravek ze zahraničí, ve většině případů dojde k záchytu ze strany Celní správy. SÚKL se o takovém záchytu dozví pouze tehdy, je-li následně požádán o provedení laboratorní analýzy,“ dodává Pavlíčková.

I přesto se nelegální léčiva do republiky dostávají, jak potvrzuje i případ ženy z Mníšku pod Brdy. Nesprávné užití bez porady s lékařem pak může vést ke katastrofě, jako u odsouzené, která zřejmě po porodu živého dítěte zpanikařila a za jeho vraždu si odpyká 8 let ve vězení.

„Jelikož není možné takovou nelegální činnost, s ohledem na možnosti internetového prostředí, 100% kontrolovat, upozorňuje SÚKL na nebezpečí nelegálních a padělaných léků v rámci informační kampaně www.nebezpecneleky.cz,“ uzavírá Pavlíčková.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1