Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potvrzeno: seriál Pán prstenů se točit bude. Náklady se vyšplhají k miliardě dolarů

Multimiliardář Jeff Bezos, zakladatel společnosti Amazon, potvrdil start natáčení seriálu Pán prstenů nejpozději v roce 2019. Zároveň zveřejnil předpokládaný rozpočet jedné miliardy dolarů. Fanouškovské stránky dlouho spekulovaly, jakým směrem se příběh vydá. Vzhledem k množství materiálu, které po sobě J. R. R. Tolkien zanechal, se tou nejpravděpodobnější stává představení událostí Středozemě před trilogií Pána prstenů.

V minulém roce se o autorská práva ucházely americký Netflix a společnost Amazon. Nakonec je za 250 milionů dolarů (5,2 miliardy korun) koupil Jeff Bezos, majitel společnosti Amazon, a uzavřel tak smlouvu s Tolkien Estate spravující majetek J. R. R. Tolkiena, filmovým studiem New Line Cinema a vydavatelstvím Harper Collins.

S natáčením musí začít do dvou let, jinak svá práva na použití materiálů z původní trilogie ztrácí.

Seriál by se měl skládat z pěti sérií, mapujících Středozemi před Společenstvem Prstenu. Náklady na produkci, výběr herců i speciální efekty se může vyšplhat až k jedné miliardě dolarů. Obsazení ani datum premiéry zatím známé nejsou.

Vzhledem k velké konkurenci seriálů u dalších poskytovatelů jako Hra o trůny (HBO) či House of cards (Netflix) se Amazon může potýkat s potenciální hrozbou nezájmu publika. Ani fanouškovská základna není tomuto odvážnému kroku příliš nakloněna. Očekává se tak nadmíru vysoká kvalita příběhu.

Dle twitterového účtu TheOneRing.net, mapujícího všechna témata a události spojené právě s Pánem prstenů, byl jako výkonný producent osloven Peter Jackson, režisér trilogie Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1