Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Povstání robotů, globální oteplování i přelidnění. 6 předpovědí Stephena Hawkinga, ze kterých mrazí

Povstání robotů, globální oteplování i přelidnění. 6 předpovědí Stephena Hawkinga, ze kterých mrazí

Byl jedním z nejchytřejších lidí současnosti, teoretický fyzik Stephen Hawking, neměl ohledně budoucnosti lidstva příliš pozitivní představy. Pokud nás nezahubí Donald Trump, roboti, nebo přelidnění, tak nás podle něj „dostanou“ teploty jako na Venuši a kyselé deště. Jediná šance, jak podle Hawkinga neveselému osudu můžeme uniknout, je začít věřit místo politiků vědcům. Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel dnes ve věku 76 let. 

 

Lidstvu na Zemi zbývá posledních 100 let

Lidstvu na naší modré planetě zbývá už jenom asi 100 let života, tvrdí Stephen Hawking. Slavný vědec tak svou prognózu oproti loňskému roku výrazně zhoršil – tehdy odhadoval, že nám zbývá doba desetkrát delší. Poté již bude naše planeta podle fyzika nepoužitelná, zejména díky klimatickým změnám srážkám s asteroidy, přelidnění, nebo epidemiím.

Je třeba co nejdříve kolonizovat novou planetu

Jestli chceme jako druh přežít, je načase, abychom si pomalu začali hledat nový domov. Pokud se totiž Hawkingova první predikce vyplní a lidstvo nebude mít záložní plán, bude mít pořádný problém. „Pokud se nestaneme meziplanetárním druhem, můžeme během příštího století vymřít,“ je přesvědčený vědec.

Modrá planeta bude rudá a horká

Nyní jsme v bodu zlomu. Alespoň co se týče globálního oteplování, které – pokud s ním nic neuděláme – změní naši krásnou modrou planetu v obří papiňák. „Stane se planetou podobnou Venuši, s teplotami okolo 250 stupňů Celsia a kyselými dešti,“ tvrdí Hawking. To je vzkaz i pro Donalda Trumpa, který letos odstoupil od pařížské klimatické dohody.

V roce 2600 už Země přelidnění nezvládne

Vzhledem k současnému exponenciálnímu růstu populace, která se zdvojnásobuje každých asi 40 let, naši planetu během několika generací čeká přelidnění. „Tento růst nemůže pokračovat do dalšího milénia. Nejpozději v roce 2600 bude lidstvo na Zemi pořádně namačkané a díky potřebě elektrické energie bude planeta zářit rudě,“ tvrdí Hawking s tím, že nastolený trend je pro planetu neudržitelný.

Umělá inteligence nahradí lidstvo

Umělá inteligence již brzy dosáhne bodu, kdy se stane novou formou života. V mnoha oblastech se pak AI stane lepší a efektivnější, než lidé, a nakonec tak lidstvo vytlačí a nahradí. „Obávám se, že umělá inteligence může lidstvo dočista nahradit. Lidé nyní programují počítačové viry, tak zkrátka někdo naprogramuje umělou inteligenci, která se bude sama zlepšovat a replikovat,“ uvedl vědec.

Lidstvo zahubí Trump

Stephen Hawking kritizuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické konference. To může být podle fyzika poslední krok k tomu, aby klimatické změny na Zemi projevily natolik, že již budou mít na naši planetu trvalé destruktivní následky.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1