Povstání robotů, globální oteplování i přelidnění. 6 předpovědí Stephena Hawkinga, ze kterých mrazí | info.cz

Články odjinud

Povstání robotů, globální oteplování i přelidnění. 6 předpovědí Stephena Hawkinga, ze kterých mrazí

Byl jedním z nejchytřejších lidí současnosti, teoretický fyzik Stephen Hawking, neměl ohledně budoucnosti lidstva příliš pozitivní představy. Pokud nás nezahubí Donald Trump, roboti, nebo přelidnění, tak nás podle něj „dostanou“ teploty jako na Venuši a kyselé deště. Jediná šance, jak podle Hawkinga neveselému osudu můžeme uniknout, je začít věřit místo politiků vědcům. Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, zemřel dnes ve věku 76 let. 

 

Lidstvu na Zemi zbývá posledních 100 let

Lidstvu na naší modré planetě zbývá už jenom asi 100 let života, tvrdí Stephen Hawking. Slavný vědec tak svou prognózu oproti loňskému roku výrazně zhoršil – tehdy odhadoval, že nám zbývá doba desetkrát delší. Poté již bude naše planeta podle fyzika nepoužitelná, zejména díky klimatickým změnám srážkám s asteroidy, přelidnění, nebo epidemiím.

Je třeba co nejdříve kolonizovat novou planetu

Jestli chceme jako druh přežít, je načase, abychom si pomalu začali hledat nový domov. Pokud se totiž Hawkingova první predikce vyplní a lidstvo nebude mít záložní plán, bude mít pořádný problém. „Pokud se nestaneme meziplanetárním druhem, můžeme během příštího století vymřít,“ je přesvědčený vědec.

Modrá planeta bude rudá a horká

Nyní jsme v bodu zlomu. Alespoň co se týče globálního oteplování, které – pokud s ním nic neuděláme – změní naši krásnou modrou planetu v obří papiňák. „Stane se planetou podobnou Venuši, s teplotami okolo 250 stupňů Celsia a kyselými dešti,“ tvrdí Hawking. To je vzkaz i pro Donalda Trumpa, který letos odstoupil od pařížské klimatické dohody.

V roce 2600 už Země přelidnění nezvládne

Vzhledem k současnému exponenciálnímu růstu populace, která se zdvojnásobuje každých asi 40 let, naši planetu během několika generací čeká přelidnění. „Tento růst nemůže pokračovat do dalšího milénia. Nejpozději v roce 2600 bude lidstvo na Zemi pořádně namačkané a díky potřebě elektrické energie bude planeta zářit rudě,“ tvrdí Hawking s tím, že nastolený trend je pro planetu neudržitelný.

Umělá inteligence nahradí lidstvo

Umělá inteligence již brzy dosáhne bodu, kdy se stane novou formou života. V mnoha oblastech se pak AI stane lepší a efektivnější, než lidé, a nakonec tak lidstvo vytlačí a nahradí. „Obávám se, že umělá inteligence může lidstvo dočista nahradit. Lidé nyní programují počítačové viry, tak zkrátka někdo naprogramuje umělou inteligenci, která se bude sama zlepšovat a replikovat,“ uvedl vědec.

Lidstvo zahubí Trump

Stephen Hawking kritizuje rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické konference. To může být podle fyzika poslední krok k tomu, aby klimatické změny na Zemi projevily natolik, že již budou mít na naši planetu trvalé destruktivní následky.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud