Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pozor na sushi: Může obsahovat červy, které způsobí alergii i smrt. Jak to poznáte?

Pozor na sushi: Může obsahovat červy, které způsobí alergii i smrt. Jak to poznáte?

Tradiční japonský pokrm, který si v posledních letech vydobyl značnou popularitu po celém světě, v sobě skrývá smrtící tajemství. Tepelně neupravené rybí maso totiž může obsahovat larvy sleďového červa, který vyvolává silnou alergickou reakci, jež může i zabíjet.

Pokud i vy patříte k širokým zástupům milovníků sushi, měli byste si dát velký pozor, kde si svou oblíbenou lahůdku dopřáváte. Stejně jako jiné druhy tepelně neopracovaných výrobků živočišného původu, má totiž i japonské národní jídlo svá úskalí, která mohou vážně ohrozit zdraví konzumentů.

Krvácení trávicího traktu nebo zánět pobřišnice, to mohou způsobit larvy druhu Anisakis simplex, zvaného též sleďový červ. O nebývalém rozšíření anisakiózy, jak se onemocnění způsobené pozřením červí larvy nazývá, v západních zemích, informoval odborný lékařský žurnál BMJ Case Reports.

Larvy sleďového červa svou přítomností v organismu člověka spouštějí prudkou alergickou reakci, která kromě zvracení, infekce, bolesti ve střevech a horeček může vést až k anafylaktickému šoku a následně smrti zasaženého člověka.

Doktorka Joana Carmová, která je pod studií podepsaná, se opírá o případ dvaatřicetiletého Portugalce, který po týdnu, kdy jej sužovaly horečky, zvracení a bolest ve střevech, vyhledal odbornou pomoc v nemocnici v Lisabonu.

Lékařské vyšetření ukázalo zvýšenou citlivost v oblasti břicha a současně vysoké hodnoty počtu bílých krvinek, což ošetřujícím zdravotníkům jasně ukázalo, že organismus bojuje s infekcí. Když se pak lékaři snažili pomocí dotazů na pacienta dopátrat příčiny, muž uvedl, že potíže vypukly poté, co snědl sushi.

Při vyšetření metodou gastrointestinální endoskopie se pak ukázalo, že ve střevě muže pevně vězí parazit, jehož konec stačil proniknout až do žaludku. Doktoři sleďového červa zachytili a vyjmuli jej z těla muže.

„Anisakis může infikovat lososa, sledě, tresku, makrelu, oliheň, halibuta a kanice červeného,“ uvedla Joana Carmová pro CNN na pravou míru pojmenování sleďový červ. „Ještě před pár desetiletími přitom byla lékařům tato infekce neznámá,“ dodala.

Infekci poprvé zmapovali v roce 1960 v Nizozemsku, následně se podařilo ji spojit s četnými případy výskytu v Japonsku, což je dáno tamním významným podílem syrových ryb v potravě. Název sleďový červ pochází právě od prvního dokumentovaného případu, tehdy se totiž pacient nakazil po konzumaci solených sleďů.

Biolog Miguel Bao z univerzity ve skotském Aberdeenu pak upozorňuje, že výskyt infekce způsobené sleďovým červem je v současnosti na vzestupu. Ve Španělsku zaznamenali za rok odhadem osm tisíc nakažených, svou daň si vybírají v zemi marinované ančovičky.

Podle další studie obsahuje larvy sleďového červa 56 % výrobků z tresky modravé, které jsou na pultech španělských supermarketů. V případě oblíbených makrel pak podíl infikovaných ryb dosahoval při kontrole trhu v Granadě 39,4 %.

Existuje přitom řada způsobů, jak lze nebezpečí související s infikovaným rybím masem eliminovat. Základem je tepelná úprava, při zahřátí nad 63 °C dojde ke zničení larev. Stejně účinné je pak rovněž zchlazení na minus 20 °C po dobu minimálně 72 hodin. Správně vyškolení sushi šéfkuchaři pak dokáží larvy odhalit, takže se nemusíte oblíbené pochoutky vzdát, pokud si vyberete spolehlivý podnik.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1