Před 110 lety zemřel průmyslník Antonín Baťa, první šéf obuvnického impéria | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Před 110 lety zemřel průmyslník Antonín Baťa, první šéf obuvnického impéria

Před 110 lety zemřel průmyslník Antonín Baťa, první šéf obuvnického impéria

Den po svých 34. narozeninách zemřel 8. června 1908 na tuberkulózu průmyslník Antonín Baťa, první šéf firmy, z níž se postupem času stalo světoznámé obuvnické impérium. Společnost nesoucí jednoduchý název A. Baťa založil společně se svým mladším bratrem Tomášem a sestrou Annou na živnostenský list, který mu byl vystaven v září 1894. Všichni tři sourozenci Baťovi pocházeli z obuvnické rodiny a měli tak podnikání v krvi.

Již v roce 1895, tedy rok po založení firmy, pro ně pracovalo deset dělníků v dílně a dalších 40 u sebe doma. Ve firmě se stále více prosazoval Tomáš (v roce 1900 se firma přejmenovala na na T. & A. Baťa), který vyjel získat zkušenosti i do Německa, Anglie a USA. Antonín, jenž byl často nemocný, bratrovi vedení firmy záhy přenechal. Po smrti Antonína Bati se Tomáš stal jediným majitelem firmy, z níž díky svým organizačním a obchodním schopnostem vybudoval celosvětově působící koncern.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.