Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pro ženy je svět hrozné místo.“ Bloggerka se stala terčem sexuálního útoku, teď proti násilí zahájila kampaň

„Pro ženy je svět hrozné místo.“ Bloggerka se stala terčem sexuálního útoku, teď proti násilí zahájila kampaň

Podle odhadů OSN zažilo sexuální nebo fyzický útok 35 procent žen. Jednou z nich je i brazilská bloggerka a aktivistka Clara Averbucková, kterou v Sao Pulu napadl řidič sdílené služby Uber. Otřesným zážitkem se nenechala srazit na kolena a rozhodla se, že spustí online kampaň, která bude proti sexuálnímu násilí na ženách bojovat. „To, co se stalo, se stává stovkám tisíc brazilských žen,“ říká populární brazilská bloggerka. 

Byla neděle večer, když šla Clara Averbucková z večírku pořádaném v Sao Paulu. Domů ji měl odvézt řidič Uberu, kterého jí přivolali přátelé. Když se blížili k jejímu domu, řidič ji zatáhl do tmavé uličky. V odlehlém místě ji srazil na zem a znásilnil. „Řidič zneužil mého zranitelného stavu, protože jsem pila,“ říká podle deníku The Guardian Clara. Důkazem otřesného zážitku je modřina na obličeji, kterou čtenáři jejích online příspěvků nemohou přehlédnout.

„To, co se stalo, se stává stovkám tisíc brazilských žen,“ říká v rámci své kampaně na twitteru brazilská aktivistka a oběť sexuálního napadení. „Je to každodenní situace, není to jenom Uber,“ dodává Clara, která se stala jednou z prvních bloggerek v Brazílii a od té doby napsala už sedm knih. Kromě toho píše také blog na stránkách Místo pro ženy.

Po útoku stála před rozhodnutím, jestli napadení nahlásit na policii. Řekla si, že to neudělá. Jako aktivistka totiž zažila mnoho případů, kdy šly sexuálně napadené ženy na policii, spravedlnosti se ale nedočkaly.

„Je těžké tyhle zločiny odhalit,“ tvrdí Clara. „Když to nemůžete dokázat, může se to obrátit proti vám a agresor vás může žalovat. Stalo se to několika ženám,“ říká bloggerka s tím, že taková situace není v Brazílii nic výjimečného. Některé ženy byly po podání žaloby dokonce fyzicky napadeny.

„Pro ženy je svět hrozné místo,“ píše v příspěvku na facebooku, kde popisuje nedělní útok. „Mluvím o tom, aby každý, kdo mě čte, věděl, že se to může stát kterékoliv ženě, v jakémkoliv okamžiku, a ta bezmoc a zoufalství jsou nevyhnutelné,“ vysvětluje bloggerka, která chce upozornit na to, že sexuální násilí na ženách je v Brazílii skutečný problém.

O to samé se snažila i kampaň z roku 2014, kdy desítky tisíc brazilských žen sdílely fotografii s nápisem „Nezasloužím si být znásilněná“. Ženy tak reagovaly na průzkum, podle kterého si mnoho mužů myslí, že si ženy za útoky mohou samy.

Společnost Uber se od útoku distancovala a potvrdila, že řidiče vyhodila a je odhodlaná na vyšetřování útoku spolupracovat. „Uber odmítá jakékoliv násilí na ženách,“ uvedl k případu zástupce Uberu. Kolik žen jejich řidiči každý rok napadnou, společnost sdělit nechce. Útok na populární bloggerku však není jediný, a některé ženy proto vyšly do boje s agresivními řidiči na vlastní pěst a sdílí jejich fotografie s hashtagem #MyAbuserDriver.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744