Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Projekt Poslední adresa: V Praze byly odhaleny další dvě plaketky připomínající oběti komunismu

Projekt Poslední adresa: V Praze byly odhaleny další dvě plaketky připomínající oběti komunismu

V Praze byly odhaleny další dvě pamětní plakety projektu Poslední adresa, který připomíná oběti komunistického režimu. Tabulka v Bubenské ulici v Holešovicích připomíná pražského radního a právníka Jaroslava Borkovce a ve Vysočanech v ulici U Vysočanského pivovaru připomíná tabulka vrchního strážmistra Karla Strmisku. Oba muži byli popraveni v prvních letech po nástupu komunistů k moci.

„Ten režim není něco odosobněného. Každý režim je tvořen jednotlivci a režim je jenom potud demokratický, pokud demokraticky smýšlí každý jeden člověk, který tvoří tu komunitu,“ řekla koordinátorka projektu Edita Jiráková.

Jaroslav Borkovec byl obětí represí nacistického i komunistického režimu. Za druhé světové války byl vězněn, bojoval při Pražském povstání a za odboj byl po válce vyznamenán. V roce 1948 byl zatčen při akci Anton a s dalšími lidmi byl obviněn z protistátní činnosti směřující k provedení státního převratu. Dne 5. listopadu 1949 byl s pěti dalšími odsouzenými popraven.

Odbojová činnost Karla Strmisky spočívala v pomoci při organizování tajné finanční sbírky na pomoc rodinám politických vězňů. V září 1951 byl zatčen a podroben surovým výslechům, při kterých byl přinucen podepsat vykonstruovaná a předem připravená přiznání. Důvodem byla údajná příprava státního převratu. Strmiska byl popraven v srpnu 1952. Oba byli soudem rehabilitováni po pádu komunistického režimu v roce 1990.

První plakety by se měly objevit i mimo Prahu. Například v Kostelci nad Orlicí bude letos odhalena tabulka prvorepublikovému ministru Janu Dostálkovi, který byl po roce 1948 politicky pronásledován a vězněn v pankrácké věznici, kde také zemřel. „Získali jsme souhlas k umístění šesti tabulek našim spoluobčanům na území Sovětského svazu, konkrétně v Moskvě. Tabulky zde odhalíme 3. června,“ řekla ČTK Jiráková.

Projekt se zaměřuje především na české oběti komunismu v Česku. Nemá připomínat pouze osudy významných lidí, chce být památníkem běžných občanů. Iniciovat umístění tabulky můžou například příbuzní, obyvatelé domu nebo studenti, kteří se osudy perzekvovaných zabývají v hodinách historie. O umístění tabulky bude možné požádat prostřednictvím webové stránky.

Projekt, původem z Ruska, vznikl v roce 2014. Vede ho občanská iniciativa Fond Poslední adresa, kterou zorganizoval ruský novinář Sergej Parchomenko ve spolupráci s ruskou nevládní historicko-osvětovou organizací Memorial. Nyní je umístěno asi 500 tabulek na domech nejen v Moskvě a Petrohradě, ale i na dalších místech po celém Rusku. Loni byly umístěny první tabulky na Ukrajině. Českou verzi projektu zaštiťuje Ústav pro studium totalitních režimů, organizace Gulag.cz, sdružení Političtí vězni.cz a Memorial Česká republika.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744