Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Půlhodinové návštěvy i přístup na internet. Zvláštní režim pašeračky Terezy v pákistánském vězení

Půlhodinové návštěvy i přístup na internet. Zvláštní režim pašeračky Terezy v pákistánském vězení

Tereza H., která byla v lednu zadržena v pákistánském Láhauru s devíti kilogramy heroinu, v otevřené zpovědi pro Blesk promluvila o myšlenkách na sebevraždu a také poskytla další rozhovor o podmínkách ve vězení Kot Lakhpat.

Terezu H. se nám podařilo Blesk.cz kontaktovat začátkem května prostřednictvím pákistánského advokáta Gull Hassana Khana, který ji sice nezastupuje, měl ale možnost se s ní u soudu setkat. Jeho prostřednictvím pak Češka zaslala v úterý dopis, v němž odpověděla na několik otázek týkajících se jejího pobytu za mřížemi.

Smíte ve věznici přijímat návštěvy? Jak často přes ambasádu komunikujete s rodinou?

Ano, smím. Každé pondělí na 30 minut (právník, rodina). Ambasáda se, díkybohu, zúčastňuje každého mého soudního slyšení.

Máte nějaké povědomí o tom, co se děje ve světě? Dostanete se k televizi, internetu, anglicky psaným novinám?

U soudu se někdy dostanu na internet, ale většinou si přečtu jen to, co nového se o mně napsalo.

V minulém dopise jste zmiňovala občasné zdravotní obtíže, bolesti břicha. Jaká je ve věznici zdravotní péče? Berete nějaké léky?

Máme tady paní doktorku. Beru prášky proti alergii. Občas na bolest zubů a sirup na žaludek.

Snažíte se krom angličtiny učit i místní řeč pro snazší komunikaci?

Ano, za krátkou dobu jsem už pochytila hodně.

Celý rozhovor najdete na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1