Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rakouský nudista byl od hlavy k patě pokrytý hákovými kříži a runami. Doma měl podle soudu i hajlující veverku

Rakouský nudista byl od hlavy k patě pokrytý hákovými kříži a runami. Doma měl podle soudu i hajlující veverku

Soud na jihovýchodě Rakouska  nepravomocně poslal za mříže muže, který má po celém těle vytetovány nacistické symboly, s nimiž se ukazoval na nudistickém koupališti. Jeho byt navíc vypadal jako Hitlerovo muzeum, řekl soudce, jehož citovala agentura APA. Oslavování nacistického diktátora je v Rakousku trestným činem.

Pětatřicetiletý muž ze Štýrska, jehož jméno média nezveřejnila, si má odsedět deset měsíců. K tomu dostal ještě podmíněný trest odnětí svobody v délce 20 měsíců. Obžalovaný, který je v předčasném (invalidním) důchodu, si ponechal lhůtu na odvolání.

Muž měl na těle vytetovány hákové kříže, germánské runy a nápisy někdejší nacistické strany NSDAP. Jeho byt zaplňovaly obrazy Adolfa Hitlera, skříně i nádobí s hákovými kříži a nacistické oblečení. Přechovával i vycpanou veverku, která měla pásku s hákovým křížem a imitovala nacistický pozdrav.

Náklonnost k nacismu muž nepopřel ani před porotou. "Ta doba mě zajímá," řekl. V mezidobí od prvního soudního přelíčení si ale nechal nacistické symboly částečně překrýt jiným tetováním.

Podle zákona lze nacistické předměty sbírat, ale nikoli vystavovat. Jako svědky proto soud vyslechl i rodiče obžalovaného. Jeho otec tvrdil, že do synova bytu léta nevkročil. Prý proto, že byl stále zavřený. "Nikdy jsem uvnitř nebyl, prádlo jsme pokládali před dveře," prohlásil.

Matka uvedla, že si nevšimla ani výrazného nacistického tetování na synově předloktí. "Nedívám se na něj tak podrobně, mě stačí, že mě vždy naštve, protože jídlo mu nikdy nevyhovuje," poznamenala do protokolu. Obžalovaný chodil k rodičům třikrát denně na jídlo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744