Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řeka na Novém Zélandu bude mít stejná práva jako člověk. Je uznaná jako „právnická osoba“

Řeka na Novém Zélandu bude mít stejná práva jako člověk. Je uznaná jako „právnická osoba“

Úřady na Novém Zélandu schválily zákon, na základě kterého byla jeho třetí nejdelší řeka Whanganui prohlášena za právnickou osobu. Řeka uctívaná původními novozélandskými obyvateli byla de fakto za „živou bytost" uznaná jako vůbec první na světě. Uzavírá se tak spor mezi Maory a novozélandskou vládou trvající přes 140 let.

„Bude mít svůj vlastní právní identitu se všemi příslušnými právy, povinnostmi a závazky jako právnická osoba,“ říká podle televize Al Jazeera generální prokurátor Chris Finlayson a dodává, že podobný krok je na světě ojedinělý.

V praxi to například znamená, že v případném soudním řízení bude řeka zastupována dvěma právníky, kteří budou chránit její zájmy. Jeden reprezentant bude z vlády, druhý z novozélandského kmene Maorů.

Právě Maorové se snaží uplatnit svá práva nad řekou od 70. let 19. století. Přijatý zákon tak ukončuje nejdéle trvající soudní spor na Novém Zélandu. Podle slov Finlaysona totiž zákon uznává hluboké duchovní spojení mezi kmenem a řekou, které Maorové neřeknou jinak než Te Awa Tupua.

Kmen zároveň obdržel od novozélandské vlády 80 milionů novozélandských dolarů (1,4 miliardy korun) jako náhradu za maraton soudních bitev a dalších 30 milionů dolarů určených na zlepšení stavu řeky. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1