„Rodiče mi nikdy neřekli, že mě milují.“ Unikátní nahrávky odkrývají soukromý život princezny Diany

Info.cz, abe

01. 08. 2017 • 22:52

Za několik dní uplyne 20 let od smrtelné nehody princezny Diany. Její život skončil 31. srpna 1997 v jednom z tunelů v Paříži. Přestože princeznu stále pronásledovali novináři a částečně mohou zřejmě i za její smrt, i po dvou desetiletích od jejího předčasného odchodu se vynořují podrobnosti z jejího života, o kterých se dřív příliš nevědělo. Na unikátních nahrávkách z počátku 90. let se například Diana svěřuje, že její vztah s rodiči, kteří se záhy rozvedli, byl velice chladný.

„Moji rodiče mi nikdy neřekli, že mě milují. Vůbec. Neobjímali mě nebo něco podobného,“ svěřuje se princezna na videu, které s jejím svolením natočil její hlasový kouč Peter Settelen. Diana také dodala, že svého otce Earla Spencera uhodila, když jí vysvětloval, proč se znovu oženil.

Rozpad vztahu rodičů v ní zřejmě zanechal nezhojitelnou jizvu. Svůj vlastní vztah s princem Charlesem přitom nepopisovala o nic pozitivněji. Jejich sexuální život byl prý „divný, velice divný“. Zásnuby byly podle ní poměrně uspěchané, protože cítila tlak rodičů, přátel i princovy rodiny. Zásnubní prsten jí navléknul po pouhých 13 setkáních.

Celá verze nahrávek bude podle listu The Independent součástí dokumentárního pořadu, který britská televize Chanel 4 uvede u příležitosti 20. výročí úmrtí princezny. Tento plán se proto setkal s kritikou z řad veřejnosti i Dianiných blízkých. „Je to zrada jejího soukromí a soukromí její rodiny,“ uvedla například princeznina blízká přítelkyně Rosa Moncktonová. S uveřejněním soukromých nahrávek naopak souhlasí dlouholetý Dianin sekretář Patrick Jephson, který prohlásil, že princezna se dokázala mnohdy rozčílit a navzdory veřejnému zdání bývala i impulsivní a „plameny její zloby dokázaly občas až nepříjemně pálit“.

„Měla dobrý důvod být naštvaná. Byla uvězněná s vědomím, že její manžel miluje jinou ženu. A měla právo být naštvaná, když chtěla cítit podporu a sympatie, kterých se jí příliš nedostávalo,“ uvedl Jephson. Z nahrávek je podle něj vidět, že princezna byla pod tlakem svých poradců a přátel a také svého stále se odcizujícího manžela, který jako hlavní argument při hádkách používal nařčení, že je psychicky nemocná.

Okolnosti jejího skonu jsou stále částečně nejasné. I po dvaceti letech od jejího úmrtí při dopravní nehodě se objevují nové důkazy a spekulace.

Televizní stanice, která odvysílání záznamů plánuje, se navíc hájí tvrzením, že se jedná o „důležitý historický zdroj“, který dává možnost princezně mluvit sama za sebe.

Záběry z nahrávek už před 13 lety odvysílala jedna americká televize. V Británii se na obrazovkách ale objeví poprvé. Nejedná se přitom o první takové materiály, které unikly na veřejnost. Komplikovaný vztah s Charlesem princezna popisovala už v roce 1991.

SDÍLET