Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rolling Stones vyráží na turné po Evropě. Česku se vyhnou, nahradí je ale jiná hvězdná skupina

Rolling Stones vyráží na turné po Evropě. Česku se vyhnou, nahradí je ale jiná hvězdná skupina

Rockoví matadoři Rolling Stones zahrají v září a říjnu v devíti evropských zemích, včetně Rakouska a Německa. Do České republiky ale tentokrát nezavítají. O novém turné s názvem Bez filtru (No filter) dnes kapela informovala na svém webu. Britská skupina vystoupí v obvyklém složení a potěší fanoušky známými hity i několika překvapivými skladbami.

Rolling Stones ohlásili celkem 13 koncertů, turné zahájí 9. září v Hamburku. Po Německu se zastaví v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Španělsku, Nizozemsku, Dánsku, Švédsku a na konec ve Francii, kde zahrají 19. a 22. října.

Kapela se představí ve svém dlouholetém složení Mick Jagger (zpěv), Keith Richards (kytara), Ronnie Wood (kytara) a Charlie Watts (bubny). „Jsem opravdu nadšen, že jedeme na podzim na turné po Evropě a že se vrátíme na některá známá místa a na další, kde jsme ještě nekoncertovali," okomentoval blížící se vystoupení třiasedmdesátiletý frontman Jagger.

Kapelu Rolling Stones proslavily hity jako je Angie, Wild Horses, Memory Motel, Honky-Tonk Women, nebo (I Can't Get No) Satisfaction. Jejich první album vyšlo v roce 1964. Během následujících desetiletí vydaly ještě asi 30 studiových desek. Ta poslední, z loňského roku, nese název Blues & Lonesome.

Rolling Stones sice do Česka nezavítají, na podzim se sem chystají ale podobně velké hvězdy. 1. listopadu zahrají v pražské O2 aréně britští Queen se zpěvákem Adamem Lambertem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1