Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rus chce oživit Romanovské impérium. Vyhlédl si tři ostrovy v Pacifiku

Rus chce oživit Romanovské impérium. Vyhlédl si tři ostrovy v Pacifiku

Anton Bakov a jeho manželka Maria si chtějí pronajmout tři neobydlené pacifické ostrovy patřící státu Kiribati. Chtějí tam vybudovat jakési alternativní Rusko a oživit monarchii a vládu Romanovců. 

Ruskou monarchii svrhla v roce 1917 Říjnová revoluce a právě Bakov, ruský politik, aktivista a monarchista, se rozhodl toto zřízení obnovit a je připraven do projektu vložit i nemalý kapitál.

Po pečlivém hledání, kde by se mohlo nové, alternativní Rusko rozkládat, našel tři neobydlené ostrovy uprostřed Pacifiku – Malden, Starbuck a Millennium. Babov samozřejmě počítá i s turistickým a podnikatelským zájmem a tak už plánuje, že na zcela prázdných ostrovech zajistí infrastrukturu.

Podle Bakova je na Kiribati nádherné podnebí, velké liduprázdné ostrovy a navíc stát obývá jen velmi málo lidí, a proto si myslí, že by mohl ze svého podnikatelského záměru těžit. Jeho syn Michail oslovil s investičním plánem tamní vládu už v roce 2015. Jak budou jednání pokračovat, by se mohl prezident ostrovního státu rozhodnou už koncem února.

Bakov má v plánu na ostrovech postavit nejen letiště a přístavy, ale i solární elektrárny, nemocnice a školy. Jako hlavní zdroj příjmů mají pro ostrovy sloužit zejména ekologické hotely a prodej ryb.

Bakov by podle svých plánů rozdělil „kolonizaci“ ostrovů do několika etap. V první řadě by ale poskytl kiribatské vládě finanční obnos ve výši 120 milionů dolarů. Celý proces by podle něj měl trvat deset až patnáct let.

Přesto, že Bakov chce, aby ostrovy sloužili jako základna novodobé Romanovské monarchie, nepředpokládá nijak masivní příliv Rusů. Přece jen se ostrovy nacházejí v rovníkové oblasti a proti hraje také velká vzdálenost od domoviny. Předpokládá, že mezi obyvateli trvale žijícími na ostrovech, by byly jen asi dvě procenta jeho krajanů.

Z této spolupráce by samozřejmě netěžil jen ruský zbohatlík. Ostrovní stát se už dlouhá léta snaží vyjednat nějaké zahraniční investice. To se mu ale nedaří, brání mu v tom především změna klimatu, která by mohla zvednout hladinu oceánu do té míry, že rovinaté oblasti nebudou bezpečné.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744