Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská pravoslavná televize nabízí gayům, že jim zaplatí jednosměrnou letenku ze země

Ruská pravoslavná televize nabízí gayům, že jim zaplatí jednosměrnou letenku ze země

Homosexuální menšina je v Rusku dlouhodobě vystavena posměchu, nadávkám i násilí. Po nedávném odhalení čečenských věznic, kde jsou gayové tajně zadržováni a mučeni, je dalším důkazem útlaku homosexuálů nabídka ruské pravoslavné televize. Ta veřejně slíbila, že každému zaplatí letenku kamkoliv si bude přát, když už se nikdy nevrátí zpět. 

„Pokud jste gay a chcete emigrovat z Ruska, kanál Cařihrad vám s velkým potěšením zakoupí jednosměrnou letenku,“ píše televize Cařihrad v popisku bizarního videa, ve kterém je tyrkysové pozadí za moderátorem doplněno o obraz vzdalujícího se letadla, letenku a kresleného růžového jednorožce s nápisem „šťastnou cestu“.

Homofobní video bylo zveřejněno začátkem tohoto týdne na sociální síti VKontakte a od té doby si ho přehrálo téměř 38 tisíc lidí. Moderátor Andrej Afanasjev ve videu, kde jsou mimo jiné i záběry ze zahraničních pochodů za práva gayů a leseb, vysvětluje i „pravidla soutěže“. Každý, kdo má o jednosměrnou letenku zájem, musí doložit „zdravotní certifikát“ potvrzující „sodomii nebo jiné formy zvrácenosti“.

Nabídku prý televize myslí zcela vážně. „To není vtip,“ říká Afanasjev. „Opravdu chceme, abyste odešli tam, kde se můžete otevřeně podřídit vašim hříchům,“ dodává. Homosexuálům také doporučuje místo, kde na ně budou čekat s otevřenou náručí. „Kalifornie – nejliberálnější stát v USA mimochodem – zrovna nedávno navrhla usnadnit udělování zelených karet ruským úchylům,“ říká Afanasjev na zvráceném videu.

Někteří lidé o nabídku skutečně projevili zájem. „Vypadá to jako můj vítězný tiket dostat se z týhle pitomý země. Co mám odevzdat?“ píše jeden z rozhořčených uživatelů. Mezi diskutujícími se však našli i ti, kteří televizi v nabídce podpořili. „Podporuji Cařihrad. Ať gayové odejdou do USA. V Rusku máme vlastní, pravoslavné hodnoty,“ zněl jeden z příspěvků.   

Televize Cařihrad, která nese název po hlavním městě Byzantské říše, byla založena s cílem propagovat křesťanské ortodoxní hodnoty. Televizní kanál založil obchodník a prominentní podporovatel prezidenta Vladimira Putina Konstantin Malofejev, který Cařihrad TV označuje za ruský ekvivalent televize Fox News.