Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samsung představil novinky. Galaxy S9 láká na špičkový fotoaparát

Samsung představil novinky. Galaxy S9 láká na špičkový fotoaparát

Firma Samsung Electronics dnes v Barceloně představila svůj nový chytrý telefon Galaxy S9, za jehož hlavní přednost označuje vylepšený fotoaparát. Nový telefon, který bude v prodeji od 16. března, nabízí také režim videa, který "doslova zastaví letící špunt ze šampaňského". "Esdevítka" má i lepší bezpečnostní prvky, například kombinovaný systém rozpoznání tváře a oční duhovky.

Prezentaci nové vlajkové lodi Samsungu vpředvečer zahájení veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress provázely v Barceloně ovace a potlesk, jako by měla dorazit hvězda populární hudby, komentoval událost deník La Vanguardia.

Fotoaparát telefonu S9 je schopen rychle a přesně identifikovat vzdálenost i rychle se pohybujících objektů a i v horších světelných podmínkách přesně automaticky zaostřit. To umožňuje objektiv s variabilní clonou. Varianta S9+ má duální fotoaparát, tedy se dvěma objektivy.

Mladí uživatelé, na něž nový model cílí, prý jistě ocení software, který selfie okamžitě přetvoří v emotikon. Telefon má také stereo reproduktory technologie Dolby Atmos, které jsou na přední straně přístroje. V nabídce bude ve čtyřech barvách: růžovofialové, modré, stříbrné a černé.

1080p 720p 360p
Nokia 8110 4G Revealed

Designově vychází S9 z loňských modelů řady Galaxy S8. Nová verze má i stejně velký displej a stejnou kapacitu baterie; S9+ je o něco větší. Čtečka otisků prstů je jako u předchozího modelu na zadní straně. Samsung S9 má navíc kombinovaný systém rozpoznání tváře a oční duhovky, od čehož si výrobce slibuje větší bezpečnost při provádění platebních transakcí.

V České republice budou Galaxy S9 a S9+ k dostání ve dvou variantách. Mobil s pamětí 64 GB bude v prodeji od 16. března a 256 GB od 23. března. Nabízené budou v barevných verzích Midnight Black, Coral Blue a zcela nové Lilac Purple.

Doporučená maloobchodní cena modelu Galaxy S9 bude 21.999 Kč (64 GB) a 24.499 Kč (256 GB), u modelu Galaxy S9+ pak 24.499 Kč (64 GB) a 26. 999 Kč (256 GB).

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1