Scénáře ke Hře o trůny kradl obávaný hacker z Íránu. Už je na seznamu nejhledanějších zločinců | info.cz

Články odjinud

Scénáře ke Hře o trůny kradl obávaný hacker z Íránu. Už je na seznamu nejhledanějších zločinců

Íránský hacker Behzad Mesri má pořádný problém. Podle vyšetřovatelů je to totiž právě on, kdo před časem ukradl scénáře k populárnímu seriálu Hra o trůny z produkce HBO a pak si řekl o výkupné v hodnotě šest milionů dolarů, v přepočtu tedy o více než 130 milionů. Teď si na něj brousí zuby Federální úřad pro vyšetřování (FBI). 

Behzad Mesri nyní čelí obvinění z podvodu, vydírání a krádeži identity. Podle serveru BBC ho americké úřady nemůžou v současnosti zatknout, ale prokuratura očekává, že nezůstane bez trestu. „Nebude moci vycestovat mimo Írán, aniž by se nemusel bát, že bude zatčen a převezen do Spojených států,“ dodal státní zástupce.

Podle prokurátorů pracoval Mesri, který se v současnosti nachází na seznamu nejhledanějších osob ze strany FBI, pro íránskou armádu a byl měl být součástí projektu, který měl potlačovat americké webové stránky. „Byl to zkušený hacker, který už nějakou dobu působí velké problémy po celém světě,“ řekl žalobce Joon Kim.

O HBO se začal zajímat v květnu letošního roku, podle BBC pak během několika měsíců prolomil hned několik uživatelských účtů, aby získal přístup k serverům mediálního giganta. Pak ze systému HBO ukradl chráněná data, a to včetně scénářů k populárnímu seriálu Hra o trůny.

„Ahoj všem břídilům. Ano, je to pravda, HBO je hacknuté,“ tak vypadal email, který objevili zaměstnanci HBO o několik týdnů později. Mesri se pochlubil, že se mu podařilo stáhnout 1,5 terabytů dat a začal s vydíráním. Zatím není jasné, zda mu někdo výkupné, které mimochodem požadoval v bitcoinech, vyplatil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud