Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Scénáře ke Hře o trůny kradl obávaný hacker z Íránu. Už je na seznamu nejhledanějších zločinců

Scénáře ke Hře o trůny kradl obávaný hacker z Íránu. Už je na seznamu nejhledanějších zločinců

Íránský hacker Behzad Mesri má pořádný problém. Podle vyšetřovatelů je to totiž právě on, kdo před časem ukradl scénáře k populárnímu seriálu Hra o trůny z produkce HBO a pak si řekl o výkupné v hodnotě šest milionů dolarů, v přepočtu tedy o více než 130 milionů. Teď si na něj brousí zuby Federální úřad pro vyšetřování (FBI). 

Behzad Mesri nyní čelí obvinění z podvodu, vydírání a krádeži identity. Podle serveru BBC ho americké úřady nemůžou v současnosti zatknout, ale prokuratura očekává, že nezůstane bez trestu. „Nebude moci vycestovat mimo Írán, aniž by se nemusel bát, že bude zatčen a převezen do Spojených států,“ dodal státní zástupce.

Podle prokurátorů pracoval Mesri, který se v současnosti nachází na seznamu nejhledanějších osob ze strany FBI, pro íránskou armádu a byl měl být součástí projektu, který měl potlačovat americké webové stránky. „Byl to zkušený hacker, který už nějakou dobu působí velké problémy po celém světě,“ řekl žalobce Joon Kim.

O HBO se začal zajímat v květnu letošního roku, podle BBC pak během několika měsíců prolomil hned několik uživatelských účtů, aby získal přístup k serverům mediálního giganta. Pak ze systému HBO ukradl chráněná data, a to včetně scénářů k populárnímu seriálu Hra o trůny.

„Ahoj všem břídilům. Ano, je to pravda, HBO je hacknuté,“ tak vypadal email, který objevili zaměstnanci HBO o několik týdnů později. Mesri se pochlubil, že se mu podařilo stáhnout 1,5 terabytů dat a začal s vydíráním. Zatím není jasné, zda mu někdo výkupné, které mimochodem požadoval v bitcoinech, vyplatil.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1