Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Miliardář Jeff Bezos se netají svými ambicemi ovládnout rodící se byznys s kosmickými lety. Zatímco další vesmírný podnikatel a vizionář Elon Musk sní o cestě na Mars a dosahuje vydatných skoků kupředu, Bezosova společnost Blue Origin prozatím plánuje zůstat víc na dosah Země. Kosmická firma zakladatele Amazonu totiž ve svých plánech míří na Měsíc, kam chce po několika desetiletích vyslat lidskou posádku. Tím ovšem plány společnosti Blue Origin nekončí.

Jeff Bezos na nedávné konferenci v Los Angeles řekl, že by na měsíci chtěl vybudovat permanentní lidskou kolonii. Hlavním důvodem založení stálého lidského obydlí na Měsíci je podle něj nepříznivý vývoj na planetě Zemi, čímž má na mysli především škody na životním prostředí. Zároveň si je ovšem vědom toho, že uskutečnění takto ambiciózního projektu potrvá ještě desítky a možná až stovku let.

Vize Jeffa Bezose ohledně kolonizace Měsíce není nijak skromná. Šéf gigantu Amazon plánuje, že mimo domovskou planetu by mohly žít až miliony lidí. Měsíc je podle Bezose jen prvním stupněm před kolonizací dalších vesmírných těles včetně asteroidů. Náš jediný přirozený satelit je totiž poměrně blízko od domovské planety, nabízí dostatek slunečního světla nutného k produkci elektrické energie a kolem pólů se zde nachází voda.

Jeff Bezos nabídl také vizi toho, jak by po kolonizaci vesmíru mohla vypadat průmyslová výroba. Za ideální řešení považuje, že by planeta Země zůstala vyhrazena pro život a těžký průmysl by se přesunul na jiná kosmická tělesa, čímž se Země vyhne dalšímu znečištění. Mimo domovskou planetu může být těžká průmyslová výroba efektivněji napájena ze solárních elektráren.

Značnou surovinovou základnu je navíc pro lidstvo i Měsíc samotný. Voda kolem pólů by se například mohla stát ideálním zdrojem kyslíku nebo surovin pro výrobu raketového paliva. Je navíc možné, že pod měsíčním povrchem se ukrývají další vzácné suroviny.

Společnost Blue Origin nyní ve snaze uskutečnit své smělé plány nabízí kosmické agentuře NASA strategické partnerství, kdy Bezosova soukromá společnost má zájem podílet se na stavbě přistávající plochy na Měsíci.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1