Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Miliardář Jeff Bezos se netají svými ambicemi ovládnout rodící se byznys s kosmickými lety. Zatímco další vesmírný podnikatel a vizionář Elon Musk sní o cestě na Mars a dosahuje vydatných skoků kupředu, Bezosova společnost Blue Origin prozatím plánuje zůstat víc na dosah Země. Kosmická firma zakladatele Amazonu totiž ve svých plánech míří na Měsíc, kam chce po několika desetiletích vyslat lidskou posádku. Tím ovšem plány společnosti Blue Origin nekončí.

Jeff Bezos na nedávné konferenci v Los Angeles řekl, že by na měsíci chtěl vybudovat permanentní lidskou kolonii. Hlavním důvodem založení stálého lidského obydlí na Měsíci je podle něj nepříznivý vývoj na planetě Zemi, čímž má na mysli především škody na životním prostředí. Zároveň si je ovšem vědom toho, že uskutečnění takto ambiciózního projektu potrvá ještě desítky a možná až stovku let.

Vize Jeffa Bezose ohledně kolonizace Měsíce není nijak skromná. Šéf gigantu Amazon plánuje, že mimo domovskou planetu by mohly žít až miliony lidí. Měsíc je podle Bezose jen prvním stupněm před kolonizací dalších vesmírných těles včetně asteroidů. Náš jediný přirozený satelit je totiž poměrně blízko od domovské planety, nabízí dostatek slunečního světla nutného k produkci elektrické energie a kolem pólů se zde nachází voda.

Jeff Bezos nabídl také vizi toho, jak by po kolonizaci vesmíru mohla vypadat průmyslová výroba. Za ideální řešení považuje, že by planeta Země zůstala vyhrazena pro život a těžký průmysl by se přesunul na jiná kosmická tělesa, čímž se Země vyhne dalšímu znečištění. Mimo domovskou planetu může být těžká průmyslová výroba efektivněji napájena ze solárních elektráren.

Značnou surovinovou základnu je navíc pro lidstvo i Měsíc samotný. Voda kolem pólů by se například mohla stát ideálním zdrojem kyslíku nebo surovin pro výrobu raketového paliva. Je navíc možné, že pod měsíčním povrchem se ukrývají další vzácné suroviny.

Společnost Blue Origin nyní ve snaze uskutečnit své smělé plány nabízí kosmické agentuře NASA strategické partnerství, kdy Bezosova soukromá společnost má zájem podílet se na stavbě přistávající plochy na Měsíci.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1