Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Šéf Amazonu chce kolonizovat Měsíc. Je to podle něj jediná šance, jak zachránit lidstvo

Miliardář Jeff Bezos se netají svými ambicemi ovládnout rodící se byznys s kosmickými lety. Zatímco další vesmírný podnikatel a vizionář Elon Musk sní o cestě na Mars a dosahuje vydatných skoků kupředu, Bezosova společnost Blue Origin prozatím plánuje zůstat víc na dosah Země. Kosmická firma zakladatele Amazonu totiž ve svých plánech míří na Měsíc, kam chce po několika desetiletích vyslat lidskou posádku. Tím ovšem plány společnosti Blue Origin nekončí.

Jeff Bezos na nedávné konferenci v Los Angeles řekl, že by na měsíci chtěl vybudovat permanentní lidskou kolonii. Hlavním důvodem založení stálého lidského obydlí na Měsíci je podle něj nepříznivý vývoj na planetě Zemi, čímž má na mysli především škody na životním prostředí. Zároveň si je ovšem vědom toho, že uskutečnění takto ambiciózního projektu potrvá ještě desítky a možná až stovku let.

Vize Jeffa Bezose ohledně kolonizace Měsíce není nijak skromná. Šéf gigantu Amazon plánuje, že mimo domovskou planetu by mohly žít až miliony lidí. Měsíc je podle Bezose jen prvním stupněm před kolonizací dalších vesmírných těles včetně asteroidů. Náš jediný přirozený satelit je totiž poměrně blízko od domovské planety, nabízí dostatek slunečního světla nutného k produkci elektrické energie a kolem pólů se zde nachází voda.

Jeff Bezos nabídl také vizi toho, jak by po kolonizaci vesmíru mohla vypadat průmyslová výroba. Za ideální řešení považuje, že by planeta Země zůstala vyhrazena pro život a těžký průmysl by se přesunul na jiná kosmická tělesa, čímž se Země vyhne dalšímu znečištění. Mimo domovskou planetu může být těžká průmyslová výroba efektivněji napájena ze solárních elektráren.

Značnou surovinovou základnu je navíc pro lidstvo i Měsíc samotný. Voda kolem pólů by se například mohla stát ideálním zdrojem kyslíku nebo surovin pro výrobu raketového paliva. Je navíc možné, že pod měsíčním povrchem se ukrývají další vzácné suroviny.

Společnost Blue Origin nyní ve snaze uskutečnit své smělé plány nabízí kosmické agentuře NASA strategické partnerství, kdy Bezosova soukromá společnost má zájem podílet se na stavbě přistávající plochy na Měsíci.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.