Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Šikanuje vás vlastní dítě? Neustupujte mu

Šikanuje vás vlastní dítě? Neustupujte mu

I dokonalý rodič občas nemá svůj den. Stačí nějaká nepříjemnost v práci, potíže v dopravě nebo bolest hlavy, a když už jste konečně doma, to poslední, co byste chtěli slyšet, je rozzuřené dítě. Chce si s vámi okamžitě hrát, ale vy umíráte na gauči únavou. Nechápe, že jediné, co chcete, je vymýt si mozek u oblíbeného seriálu. Jenže pokud mu nedáte, co chce, začne každé dítě obyčejně brečet. A to je chvíle, kdy nesmíte ustoupit.

Pokud vás dítě začne šikanovat, protože nedostává, co chce, obvykle reagujete třemi špatnými způsoby. Chcete buď ustoupit, potrestat ho, nebo vyjednávat.

Vzdávám se!

Za žádných okolností byste dítěti neměli ustupovat. Je to sice lákavé a snadné řešení, ale dítěti to může do budoucna jen uškodit. Naučí se, že to, co chce, taky dostane, když bude dostatečně otravovat. Děti si podobné vzorce chování osvojují poměrně rychle a jeden ústupek vám může do budoucna zajistit jen další sérii křiku a vzteku. Když se navíc dítě nenaučí, že občas nedostane vše, co si vydupe, může pak v běžném životě podléhat depresi, kdykoli se mu nepodaří dosáhnout toho, co si zamane.

Dostaneš na holou!

Ani trest ovšem není adekvátní reakcí na rozzlobené dítě. Pokud potomka budete trestat, je pravděpodobné, že vy v téhle bitvě vyhrajete, jenže dítě pak může cítit potřebu vybít se někde jinde a začít šikanovat například slabší děti v okolí. Další reakcí pak může být to, že se dítě uzavře do sebe a přestane se projevovat, protože nedokáže rozeznat, která jeho přání by byla splnitelná a po kterých by následovalo odmítnutí.

Tak dobře, domluvíme se

Dítěti byste neměli ustupovat, ale neměli byste s ním ani vyjednávat. Pokud chce například syn před večeří dort a vy s tím nesouhlasíte, není vhodným řešením začít s ním smlouvat, že teď dostane půlku a po večeři druhou. Dítě si opět vytvoří nezdravý návyk, že pokud se dostatečně naštve, stejně dostane to, co chce, nebo aspoň částečně.

Je tedy nějaký způsob, jak se zachovat správně? Určitě ano. Vyžaduje to ovšem disciplínu a trpělivost.

Počkej chvilku, určitě to vyřešíme

Nervy tečou, dítě křičí a vám v hlavě duní kladiva. V té chvíli je nejsnazší uchýlit se k jedné z reakcí výše. Dobrým pomocníkem může být chvilka na rozmyšlenou. Nejednejte unáhleně, mohli byste udělat nebo říct něco, co vás bude mrzet. Dejte sobě i dítěti možnost si vydechnout. Napočítejte si do desíti a pak začněte problém řešit.

Vím, jak se cítíš

Z posledních sil se dohrabete domů a svalíte se na gauč. Dítě se ale na vás třeba celý den těšilo a čekalo, až si s ním budete hrát. Je proto zklamané a má pro to vlastně i důvod. Zkuste se na chvilku vcítit do jeho situace. Řekněte mu, že chápete, že se těšilo, ale že jste unavení, a vysvětlete mu naopak svoje pocity. Zklidníte situaci a naučíte potomka brát ohledy na druhé.

Mám radost, že to chápeš

Pokud s dítětem najdete nějaké rozumné řešení, které nebude přílišným ústupkem ani trestem, oceňte ho. Vaše dítě se musí chápavému a ohleduplnému chování naučit. Možná to nepůjde hned a rychle, pochvalte ho ale i za drobné úspěchy větami jako „Jsi šikovný, že to chápeš" nebo "Už jsi přece velká holka“. Ačkoli se vám to nezdá pravděpodobné, děti uznání dospělých vítají a může jim to pomoci ve správném vývoji.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744